Strona głowna / Blog
/ Alkoholomierz – jak zmierzyć stężenie alkoholu?

Alkoholomierz – jak zmierzyć stężenie alkoholu?

1 grudnia 2022
Alkoholomierz – jak zmierzyć stężenie alkoholu?

Aby zmierzyć stężenie, czyli moc alkoholu, niezbędny może okazać się alkoholomierz. W tym artykule dowiesz się jak użyć alkoholomierza i jaki rodzaj alkoholu możesz zbadać, jak wykonać pomiar zawartości alkoholu, aby wynik był miarodajny i jak czytać wynik takiego pomiaru.

 

Czy alkoholomierz zmierzy moc wina lub nalewki?

Wiele osób zastanawia się czy alkoholomierzem można zmierzyć poziom alkoholu w nalewkach lub w winie. Niestety nie ma takiej możliwości aby bezpośrednio wykonać taki pomiar za pomocą standardowego alkoholomierza. W tym celu należałoby użyć cukromierza i zbadać zawartość cukru w przygotowanym moszczu lub winie przed fermentacją, a następnie na podstawie wyniku można obliczyć stężenie alkoholu. Natomiast w gotowym winie, nalewkach czy innym słodzonym alkoholu nie ma możliwości bezpośredniego pomiaru stężenia alkoholu. Dlatego pomiaru wina nie ma sensu wykonywać. Można tego dokonać jedynie w warunkach laboratoryjnych. Wskaźnik zawartości alkoholu wskaże zawartość procentową alkoholu wyłącznie w czystych alkoholach.

 

 

Dlaczego w winie czy nalewkach nie zmierzymy poziomu alkoholu alkoholomierzem?

Aerometry takie jak alkoholomierz czy winomierz działają dzięki zjawisku wyporności, czyli gęstości cieczy. W zależności od ilości cukru wynik może się różnić. Dlatego inny wynik otrzymalibyśmy w winie wytrawnym a inny w słodkim nawet, jeśli stężenie alkoholu byłoby takie samo.

 

Alkoholomierz – jak zmierzyć stężenie alkoholu?

Alkoholomierz to najprostsze narzędzie służące do pomiaru stężenia procentowego alkoholu. Jego budowa jest bardzo prosta, przez co jego użycie nie nastarczy nikomu problemów. Najczęściej spotykane alkoholomierze wykonane są ze szkła i przypominają szklany termometr. Z termometrem natomiast nie mają poza budową nic wspólnego. Mogą różnić się od siebie wygladem, kolorostyką i mogą mieć różną długość skali. Często do alkoholomierza dołączoną w zestawie znajdziemy szklaną menzurkę która ułatwia pomiar.

Alkoholomierz Bimberek

 

Jak wykonać pomiar alkoholu alkoholomierzem – instrukcja użycia:

Przede wszystkim należy pamiętać, że aby wynik był miarodajny alkohol który chcemy zbadać nie może zawierać cukru, a jego temperatura powinna wynosić ok 20°C ponieważ większość alkoholomierzy na rynku skalowane są właśnie do tej temperatury.

Zmierzyć steżenie alkoholu możesz np. w wódce, bimbrze, spirytusie i innych alkoholach w których próżno szukać cukru czy innych substancji słodzących. Miernik alkoholu zmierzy moc wyłącznie czystego alkoholu. Alkoholomierze i mierniki alkoholu dostępne są w naszym sklepie – zapraszamy do odwiedzenia 🙂

Aby dokonać pomiaru, dołączoną menzurkę (probówkę) lub wysoką szklankę należy wypełnić alkoholem który chcemy zbadać. Kolejnym krokiem w celu dokonania pomiaru obiętości alkoholu jest zanurzenie alkoholomierza tak, aby nie dotykał on ścianek szklanki czy menzurki. W tym momencie należy poczekać około 1 minuty aby ruch miernika ustał. Tafla płynu wskaże poziom zawartości alkoholu w cieczy – z łatwością możesz go odczytać.

Przykładowo: wynik pomiaru mocy alkoholu na zdjęciu wskazuje, że badany trunek ma 40% stężenie alkoholu.

Pomiar stężenia alkoholu alkoholomierzem Bimerek.pl

 

Jaki alkoholomierz wybrać?

Wybierając alkoholomierz warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest obecność menzurki w zestawie. Nie jest ona obowiązkowa, ponieważ z powodzeniem można użyć również wysokiej szklanki. Jednak ułatwia zadanie i wpływa na wygodę użytkowania.

Drugą kwestią na którą warto zwrócić uwagę to zakres pomiaru. Jeśli mierzyć będziemy mocne alkohole, warto wybrać taki, który zakres pomiary ma 0-100%. Natomiast jeśli nie tworzysz bardzo mocnych alkoholi, możesz wybrać taki o mniejszym zakresie.

Trzecia kwestia to dokładność pomiaru. Producenci alkoholomierzy i mierników alkoholu często podają dokładność pomiaru w zależności od modelu. Na rynku znajdziesz takie z dokładnością do 2,5%, ale również takie z dokładnością do 0,25%. Natomiast żaden nawet najbardziej precyzyjny alkoholomierz nigdy nie będzie miał 100% dokładności! Pomiar należy więc traktować bardziej orientacyjnie.

Podsumowanie:

  • Aby sprawdzić zawartość alkoholu niezbędny jest alkoholomierz
  • Stężenia alkoholu w alkoholach słodzonych nie ma możliwości dokonać przy użyyciu alkoholomierza – cukry zafałszowują wynik.
  • Dokładnego pomiaru zawartości alkoholu możesz dokonać wyłącznie w odpowiedniej temperaturze – 20°C
  • Pomiar dokonywany powinien być w czystej szklance lub dołączonej menzurce
  • Nieodpowiednia temperatura dokonywania pomiaru może mieć wpływ na fałszowanie wyniku
  • Alkoholomierz pozwala zmierzyć procentową zawartość alkoholu z dokładnością do 0,1% w zależności od modelu
  • Odczyt obiętości alkoholu jest bardzo łatwy. Wystarczy odczytać poziom jaki wskazuje tafla cieczy.
  • Pamiętaj, ze “pomiaru procentów” możesz dokonać wyłącznie w alkoholach czystych!

 

 

Na stronie sklepu www.bimberek.pl znajdziesz różne alkoholomierze i mierniki, dzięki którym dokonasz pomiaru zawartosci procentowej alkoholu w Twoich wyrobach!