Strona głowna / Blog
/ Balon do wina czy wiadro fermentacyjne? Co wybrać?

Balon do wina czy wiadro fermentacyjne? Co wybrać?

3 stycznia 2023
Balon do wina czy wiadro fermentacyjne? Co wybrać?

Balon do wina czy wiadro fermentacyjne – spór o to który z nich jest lepszym rozwiązaniem toczy się wśród bardzo wielu, zarówno doświadczonych jak i początkujących winiarzy. Często znaleźć można zwolenników zarówno pierwszego jak i drugiego rozwiązana i dyskusja pozostaje stale nierozstrzygnięta. Szklany balon czy plastikowy pojemnik fermentacyjny? Szkło, czy plastik? W teorii decyzja wydaje się prosta. Wyższość w przetwórstwie szkła nad plastikiem wydaje się być niepodważalna, jednak czy na pewno? Tak naprawdę plusy i minusy posiadają oba te rozwiązania a ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Postaramy się dziś rozwiać wszelkie wątpliwości i przedstawić zarówno wady jak i zalety balonów do wina jak i plastikowych pojemników fermentacyjnych.

Są osoby, które wręcz czują spory niesmak na widok wina w plastiku, ale są też takie, które cenią sobie funkcjonalność wiader fermentacyjnych. Są też tacy, którzy wykorzystują zalety obu naczyń. Jakie wady i zalety mają oba rozwiązania? Czytaj dalej a postaramy się je przedstawić w kilku zdaniach 🙂

Szklany balon do wina – zalety

Balon 25l w koszu

Jakie zalety ma stosowanie balonu, znanego również jako dymion lub gąsior do wina? Przede wszystkim materiał z którego są wykonywane to wysokojakościowe szkło, które jest zdecydowanie najlepszym materiałem wykorzystywanym do produkcji domowego wina ze względu na swoje właściwości. Szkło nie reaguje w żaden sposób ani z alkoholem ani kwasami które powstają w czasie fermentacji, więc nie ma najmniejszego wpływu na smak, barwę czy aromat trunku. Kolejnym atutem jest wygląd i estetyka balonów winiarskich. Piwnica wypełniona pękatymi naczyniami o charakterystycznym kształcie i to wciąż lubiany widok przez winiarzy. Natomiast dzięki przezroczystości, z powodzeniem można swobodnie kontrolować proces produkcji wina, aby w razie problemów szybko reagować. Balony są również dobrym rozwiązaniem dlatego, że na polskim rynku dostępne są w praktycznie dowolnej objętości oraz łatwo dobrać do niego zamknięcie – korek.

W naszym sklepie Bimberek.pl dostępne są balony do wina o pojemności od 5, do aż 54 litrów, co pozwala na odpowiedni dobór pojemności do Twoich indywidualnych potrzeb. Na tym etapie warto wspomnieć, że pojemność balona powinna być większa niż objętość produkowanego trunku. Jednak to temat na inny artykuł 🙂

Szklany balon do wina – wady

Niestety szklane balony do wina mają też wady, które trudno ukryć. Każdy kto choć raz zdecydował się na jego użycie z pewnością się na nie natknął. Przede wszystkim szklane balony do wina są ciężkie, mało poręczne w użytkowaniu, trudne do umycia – wymagają zastosowania zagiętej szczotki. Kolejnym mankamentem który ciężko ukryć jest… cena. Jest ona zdecydowanie wyższa niż pojemników fermentacyjnych przez co często osoby początkujące i chcące zaoszczędzić nie decydują się na jego zakup. Dodatkowo minusem jest wlew. Jest on na tyle mały, że włożenie jak i wyjęcie z balona kilku kilogramów owoców jest dosyć czasochłonną pracą. Oczywiście w tym przypadku można zdecydować się o balon do wina z szerokim otworem. Ich cena jest również odpowiednio większa. Szkło niesie również za sobą zdecydowanie większe ryzyko uszkodzenia, a same balony zajmują więcej miejsca i nie mamy możliwości przechowywania jednego na drugim. Nie mają również możliwości zamontowania kranika w przeciwieństwie do plastikowych fermentatorów.

Pojemnik fermentacyjny Bimberek 2

Plastikowy pojemnik fermentacyjny – zalety

Podstawową zaletą pojemników fermentacyjnych jest ich funkcjonalność i… cena. Są zdecydowanie tańsze od tradycyjnych balonów. Są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki zastosowaniu szerokich otworów z łatwością włożysz do niego nawet kilkanaście kilogramów owoców. Fermentatory, czyli wiadra fermentacyjne wykonane są z tworzywa sztucznego którego tak wiele osób się obawia. Warto jednak pamiętać, że jest to tworzywo w pełni dopuszczone do kontaktu z żywnością i napojami alkoholowymi. W zasadzie nie powinny więc negatywnie wpływać na wytwarzany trunek.

Dodatkowo utrzymanie w czystości pojemnika jest zdecydowanie łatwiejsze niż balona jeśli tylko zadba się o odpowiednią konserwacje. Dodatkowo w wiadrach z powodzeniem możesz zamontować kran, czy wykonać otwór na kątową rurkę fermentacyjną z boku. Daje to możliwość przechowywania jednego na drugim a przy tym zaoszczędzenia sporej ilości miejsca. Niezaprzeczalnie wiadra fermentacyjne to doskonałe naczynie do przygotowywania owoców na wino, fermentacji miazgi czy zlewania wina. Przez to każdy winiarz powinien mieć na swoim wyposażeniu pojemniki fermentacyjne.

Plastikowy pojemnik fermentacyjny – wady

Wśród wad fermentatorów  można wymienić między innymi zastosowanie plastiku, który często oskarżany jest o negatywny wpływ na trunek. Choć w zasadzie nie ma na to konkretnych dowodów. Natomiast z pewnością plastik bardziej narażony jest na odbarwianie podczas produkcji win owocowych. Przez to będziemy musieli  częściej wymieniać go na nowy. To powoduje zwiększenie ilości plastiku w środowisku czego nie lubimy 🙂 Kolejną wadą pojemnika jest – paradoksalnie szeroki otwór. Przy otwieraniu i zaglądaniu do środka możemy przyspieszyć tzw. Utlenianie się trunku. Jednak w takim przypadku warto postawić na wiadro o bezbarwnej barwie przez co rzadziej będziemy musieli do niego zaglądać.  Minusem jest też mała rozpiętość pojemnościowa w przeciwieństwie do tradycyjnych balonów. Ostatnią wadą pojemników jest ich mniej estetyczny wygląd w porównaniu do dymionów. W kocu to nic innego, jak tylko plastikowe wiadro 🙂

Pojemnik fermentacyjny czy balon na wino – co więc wybrać?

Reasumując – balon do wina czy wiadro fermentacyjne – co wybrać? Przedstawiliśmy wyżej zarówno wady jak i zalety każdego rozwiązania. Jak widać oba je mają więc niema jednoznacznej odpowiedzi które z nich będzie lepsze. Jednak po przeczytaniu tego artykułu znasz dobrze zarówno korzyści jak i utrudnienia podczas korzystania z obu. Decyzję natomiast musisz podjąć sam. My z pewnością zalecamy wypróbować samodzielnie oba rozwiązania. Dzięki temu poznasz osobiście wady i zalety i wyrobisz sobie swoją, własną opinię – i ona będzie najlepsza 🙂