Strona głowna / Blog
/ Cytrynówka – wyjątkowa nalewka z cytryn. Przepis, właściwości i przechowywanie

Cytrynówka – wyjątkowa nalewka z cytryn. Przepis, właściwości i przechowywanie

4 sierpnia 2021
Cytrynówka – wyjątkowa nalewka z cytryn. Przepis, właściwości i przechowywanie

Pyszna, domowa nalewka z cytryn

Cytrynówka – każdy, kto kiedykolwiek miał okazję spróbować domowej nalewki z cytryn wie, jak wspaniale smakuje. Wiele osób wie też, że prawdziwa, domowa nalewka może być doskonałym lekarstwem podczas jesienno-zimowych przeziębień i innych, podobnych dolegliwości. Oczywiście w umiarkowanych ilościach 😊 W końcu żadnego lekarstwa nie wolno stosować w nadmiarze! Cytrynówka, czyli nalewka z cytryn doskonale sprawdza się nie tylko w chłodne, jesienne i zimowe wieczory, podczas spotkań z rodziną czy przyjaciółmi, ale również podczas pierwszych oznak przeziębienia. W tym artykule poznasz kilka przepisów na wykonanie domowej ctrynówki. Będzi to między innymi cytrynówka na wódce, cytrynówka na bimbrze lub na spirytusie. poznasz też różnice między innymi, dzięki czemu zdecydujesz która wersja będzie dla Ciebie najlepsza.

Nalewka z cytryny Bimberek przepis

Cytrynówka – właściwości zdrowotne

Jak to jest, że nalewka ma tyle właściwości zdrowotnych? Zacznijmy od samych owoców. Cytryna jak wiadomo, zawiera bardzo dużą ilość witaminy C, dzięki której wzmacnia naszą odporność i łagodzi przebieg wszelkich infekcji. Rutyna natomiast zapobiega utracie witaminy C z naszego organizmu,. Jednak to nie wszystkie właściwości, jakie niesie za sobą ten kwaśny owoc. Cytryna to również niesamowicie bogate źródło beta-karotenu, potasu, witamin z grupy E i B, sodu, żelaza i magnezu. Wszystkie te minerały, są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pobudza również produkcję enzymów trawiennych przyspieszając w ten sposób oczyszczanie organizmu,. Głównie dlatego cytryny wpływają pozytywnie na nasze zdrowie podczas przeziębień i infekcji.  Dlatego też, możesz spotkać się z opinią o rozpoczęciu dnia szklanką wody z cytryną. Przez pobudzenie trawienia  wspomaga odchudzanie. .

Jednak to nadal nie koniec drogocennych właściwości. Cytryny zawierają limonen, będący silnym p0rzeciwutleniaczem. Przez to wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Cytryna poprzez posiadaną ilość witaminy C, chroni też przed reumatoidalnym zapaleniem stawów.  Wartość kaloryczna cytryny jest również bardzo znikoma, co będzie ważną informacją dla osób na diecie 😊 Jest to zaledwie 29kcal w 100g. Ale niestety. W nalewce już nie będzie tak kolorowo przez dodany cukier lub miód. Ale…czego nie robi się dla zdrowia lub odrobiny przyjemnosci?

Już wiesz jakie właściwości ma sama cytryna. Co jednak do tego ma alkohol? A no ma… bardzo dużo 😊

Alkohol zawarty w nalewce, wzmacnia działanie samych owoców. Efekt jest więc podwojony. Do tego nalewka cytrynowa nie wymaga poddawania samych owoców obróbce termicznej, przez co te nie tracą swoich właściwości.

Jak widzisz, właściwości nalewki z cytryn, czyli cytrynówki są więc bardzo szerokie. Od walki z przeziębieniem, do walki z nadwagą, nowotworami i zapaleniem stawów. Jednak pamiętaj – wszystko w nadmiarze szkodzi!

Ile dać cytryn co cytrynówki?

To ile dać cytryn nalewki, zależy tak naprawdę od Ciebie i Twoich preferencji. Im więcej, tym smak będzie wyraźniejszy, nalewka bardziej kwaśna i smak alkoholu mniej wyczuwalny. Podajemy przepis, z którego my korzystamy od lat. Nalewka wychodzi wg nas idealna. Słodka, aromatyczna, mocno cytrynowa, ale nie powoduje bólu ślinianek przy przełykaniu 😀

 

Cytrynówka czy  nalewka z cytryn?

Wyjaśnijmy sobie drobną różnicę między określeniem „cytrynówka” a „nalewka z cytryn” – lub “nalewka na cytrynach“. W zasadzie cytrynówka to wódka cytrynowa, a nalewka to… nalewka 😊 Jednak tak naprawdę, wszystko zależy od zastosowanych proporcji i ilości alkoholu. Dlatego te określenia stosowane są często zamiennie.

Cytrynówka na spirytusie – przepis

Przepis na nalewkę z cytryn na spirytusie to tylko jedna metoda przygotowania, Nie jest trudny, nie wymaga wysokiej wprawy, więc każdy amator domowych alkoholi może spróbować swoich sił.

 

Nalewka z cytryn na spirytusie – składniki:

  • 6-9 cytryn
  • 0,5 litra spirytusu
  • Min. 1,5 szklanki cukru (opcjonalnie miodu)
  • Ok. 4 szklanki wody

 

Akcesoria do produkcji domowych alkoholi, które mogą okazać się pomocne, to głównie garnek, lub inne naczynie do podgrzewania, sito lub gaza, lejek do butelek i szklane butelki na nalewki. Przydatne, jednak nie obowiązkowe mogą być tez etykiety na nalewki. Może to być etykieta na nalewkę do samodzielnego opisania, lub już gotowa etykieta na cytrynówkę. Dzięki niej nie tylko oznaczysz swoje wyroby, ale tez dodasz im uroku i wyjątkowego charakteru. W sklepach możesz również znaleźć gotowe zdobione butelki na cytrynówkę.

Cytrynówka na spirytusie – sposób przygotowania

Istnieje wiele sposobów przygotowania nalewki cytrynowej. My podsuwamy jeden z nich, sprawdzony przez nas od lat. Cytrynówkę na spirytusie warto zacząć od dokładnego wymieszania wody z cukrem lub miodem. W tym celu należy stopniowo podgrzewać wodę do całkowitego rozpuszczenia. Powstanie słodka masa. Następnie z około połowy przygotowanych owoców należy zetrzeć skórkę, a z całości wycisnąć sok do wody z cukrem. Następnie dolewamy spirytus i odstawiamy minimum na 1 dzień. Po tym czasie, naszą nalewkę filtrujemy przy użyciu np. gazy lub sita o drobnych oczkach i przelewamy do szklanych butelek.

Tak przygotowana nalewka cytrynowa gotowa jest do spożycia zaledwie po kilku dniach. Jednak im dłużej będzie stać, tym bardziej wyrazisty będzie jej cytrynowy smak.

Cytrynówka na wódce – przepis

Nalewkę z cytryn na wódce możemy wykonać w analogiczny sposób jak tą na spirytusie. Zawartość alkoholu będzie jednak mniejsza. Wszystko zależy od preferencji.

 

Nalewka z cytryn na wódce – składniki:

  • 6-9 cytryn
  • 0,5 litra wódki 40%
  • 1,5 szklanki cukru (opcjonalnie miodu)
  • 1 szklanka wody

 

Nalewka na cytrynach na wódce – sposób przygotowania:

Wodę należy zmieszać z cukrem i stopniowo podgrzewając doprowadzić do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Następnie z połowy cytryn należy zetrzeć skórkę, a ze wszystkich wycisnąć jak najwięcej soku i zmieszać wszystko ze sobą. Dolewamy 0,5l wódki i odstawiamy na ok. 1 dzień. Następnie nalewkę przelewamy do butelek przez sitko lub gazę. Taka nalewka gotowa jest już po kilku dniach. Jednak im dłużej postoi, tym bardziej wyraźny będzie smak cytryny.

Cytrynówka na bimbrze – przepis

Możesz również wykonać pyszną cytrynówkę na bimbrze w domowych warunkach. Należy wtedy dodać jednak mniej wody, niż do tej na spirytusie a troszkę więcej niż tej na wódce.

 

Nalewka, cytrynówka na bimbrze – składniki:

  • 0,5 litra bimbru
  • 6-9 cytryn
  • 250-300ml wody
  • Min. 1,5 szklanki cukru

 

Limoncello przepis bimberek

Nalewka na cytrynach na bimbrze – sposób przygotowania

Na początek cytryny dokładnie myjemy i połowę z nich obieramy cienko ze skórki lub ścieramy na tarce (bez białych części). Warto skórkę przełożyć do szklanego słoja lub garnka i zalać bimbrem, aby wydobyć z nich jak najwięcej smaku. W tym samym czasie wodę z cukrem podgrzewamy do rozpuszczenia, wyciskamy sok z wszystkich cytryn i dokładnie mieszamy. Całość zostawiamy na jeden dzień.  Po tym czasie mieszamy syrop z bimbrem i przelewamy przez sito lub gazę do szklanej butelki. Po upływie kilku dni cytrynówka na bimbrze jest już gotowa. Jednak im dłużej postoi, tym smak będzie wyraźniejszy. Cytrynówka na bimbrze może różnie smakować, w zależności od rodzaju użytego bimbru.

 

Nalewka cytrynowa na miodzie.

W każdym z przepisów pojawiła się opcja dodania miodu zamiast cukru. Oczywiście można używać ich zamiennie. Należy pamiętać jednak, aby nie zagotować wody z miodem aby ten nie stracił swoich właściwości. Wodę jedynie podgrzewamy stopniowo, do całkowitego zmieszania się składników. Cytrynówka na miodzie jest zdecydowanie zdrowszym wyborem. Jednak z pewnością znajdziemy zarówno jej zwolenników jak i przeciwników. Wyczuwalny w nalewce będzie smak miodu a nie każdy to lubi. Decyzję pozostawiamy Tobie.

Zaprawka bimberek cytryna

Cytrynówka na zaprawce – czy warto?

Zaprawka do cytrynówki to esencja, którą wystarczy zmieszać z dowolnym alkoholem aby uzyskać cytrynowy smak i aromat. Zaprawki zyskują coraz częściej na popularności. Do nalewki z cytryn, można oczywiście użyć taki dodatek, jakim jest cytrynowa zaprawka do alkoholu. W prawdzie zaprawkę wystarczy dodać do czystego alkoholu, wtedy uzyskamy ale dodana do cytrynówki wzbogaci jej smak. Czasem warto eksperymentować. Ile dodać zaprawki do cytrynówki? Odpowiedź jest banalna – według upodobań. Na większości esencjach opis na etykiecie wskazuje sugerowaną ilość. Wszystko zależy od tego jak bardzo skoncentrowana jest dana zaprawka. Jednak tu należy eksperymentować i dobrać ilość do swoich preferencji. Nalewka cytrynowa wykonana przy użyciu zaprawki nabierze przede wszystkim dodatkowego smaku i aromatu cytryn.

Nalewka z cytryn – przechowywanie

Przechowywanie cytrynówki nie różni się od innych domowych nalewek. Należy przechowywać ją pionowo, w szklanych butelkach (koniecznie!) w chłodnym, zaciemnionym miejscu. Pamiętaj tylko o bardzo dokładnym zakręceniu butelki, aby zapobiec dostaniu się nieczystości i powietrza.

nalewka na cytrynach przepis bimberek blog

Jakie cytryny wybrać na cytrynówkę?

Zastanawiasz się jakie owoce wybrać na nalewkę z cytryny? Bez względu na alkohol jaki zdecydujesz się dodać, podstawą zawsze są owoce. Najlepsze będą takie o cienkiej, żółtej skórce (nie zielone). Ważna przy wyborze owoców jest ich waga. Im cięższe, tym zawartość soku będzie większa. Jak z każdym owocem – warto je kupować u sprawdzonego źródła i dokładnie przed użyciem wyszorować z racji tego, że nie korzystamy tylko z soku, ale również z jej skórki. Wybierz owoce dojrzałe, bez nalotów i innych skaz.

Jak widać. Nalewka na cytrynach to jedna z najszybszych i chyba najłatwiejszych nalewek do przygotowania. Samo przygotowanie zajmie zaledwie maksymalnie 1h (rozłożone na dwa dni). Pisaliśmy, że nalewka z cytryny będzie gotowa za kilka dni, jednak zdecydowanie polecamy zaczekać ok 3-6 tygodni aż owoce dokładnie się przegryzą. Wtedy nalewka cytrynowa bedzie najlepsza!

Na koniec, pozostaje nam życzyć wszystkim…. Smacznego!

kod rabatowyn newsletter bimberek

Zapisz się do newslettera a na podany adres email otrzymasz kod rabatowy 5% na całe zakupy!