Strona głowna / Blog
/ Domowy sok z malin – przepis na prawdziwą bombę witaminową

Domowy sok z malin – przepis na prawdziwą bombę witaminową

7 lipca 2022
Domowy sok z malin – przepis na prawdziwą bombę witaminową

Sok z malin – przepisy, proporcje, sposób wykonania, sposób przechowywania – te i wiele innych, cennych informacji poznasz czytając ten artykuł.

Sok malinowy to prawdziwa bomba witaminowa. Nieoceniony podczas chłodnych, jesienno-zimowych wieczorów, podczas przeziębień jak i jako dodatek do drinków, napojów, deserów itp. Domowy sok malinowy często spotkać można się więc w domowych piwnicach czy spiżarnach. Nic w tym dziwnego. Samo jego przygotowanie jest niezbyt pracochłonne ani kłopotliwe, a owoce w szczycie sezonu można dostać w atrakcyjnej cenie. Przepis na nalewkę z malin już znajduje się na naszym blogi. Czas na wyjatkowy sok malinowy!

Sok z malin – właściwości

Nalewka z malin

Przepis na sok malinowy jest niezwykle łatwy i nie wymaga skomplikowanej wiedzy ani doświadczenia. Domowy sok z malin jest nie tylko pyszny, ale przede wszystkim bardzo zdrowy. W przeciwieństwie do soków malinowych dostępnych w sklepach, nie zawiera żadnych sztucznych dodatków – barwników i konserwantów, a dostarcza ogromną dawkę witamin, działa rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Dlatego jest niezwykle wartościowy podczas wszelkiego rodzaju spadków odporności czy przeziębień. Właściwości odpowiednio przygotowanego soku z malin są zbliżone do świeżych malin. Co oznacza, że zawiera mnóstwo witamin, antyoksydantów i składników mineralnych. W tym np. potas i magnez. Dzięki temu niesamowicie wspiera organizm w walce z infekcjami.

Sok z malin – przepis

Przepis na sok malinowy to temat rzeka 🙂 Tak naprawdę każda gospodyni ma swój przepis. Wyjątkowy sok malinowy można bowiem przygotować na wiele różnych sposobów. Sok malinowy z sokownika, z thermomixa, lub tzw. Sok z przepisu babci. Zależy na który z nich się zdecydujesz, uzyskasz różne efekty. Jednak każdy z nich na pewni będzie pyszny.

 

Najprostszy sok z malin – proporcje

  • 1kg malin
  • szklanka cukru

 

Jak zrobić sok malinowy tradycyjnym sposobem “babci”? Butelka na sok Kubuś 750ml Bimberek zestaw

Nic trudnego! Jest to przepis, który nie wymaga użycia żadnych dodatkowych narzędzi. Należy umyć delikatnie maliny i powoli, naprzemiennie wsypywać do garnka owoce i cukier. 1 kg malin należy dodać  ok. jednej szklanki cukru (oczywiście jeśli lubisz słodki sok, możesz dodać więcej).

Następnie trzeba czekać aż maliny puszczą sok. Absolutne minimum to 30 min. Jednak warto odczekać nawet kilka godzin. W tym czasie należy kilka razy je wymieszać.

W następnym kroku garnek należy powoli rozgrzewać stale mieszając i uważając aby nie dopuścić do przypalenia i doprowadzić do wrzenia. Po kilku minutach od zagotowania sok należy odcedzić od owoców. Odcedzić możesz za pomocą sitka, tetrowej pieluchy lub – co zdecydowanie wygodniejsze za pomocą worka  do filtracji.

Dokładnie odcedzony sok, możesz ponownie zagotować i gorący przelać do wyparzonych butelek na soki, szczelnie zakręcić i pozostawić do ostygnięcia. Po kilku dniach upewnij się, że zakrętki dobrze złapały. Jeśli nie, sok wylej do garnka, ponownie zagotuj i wlej do umytej, wyparzonej butelki.

 

Przepis na sok malinowy z wodą

  • 1 kg malin
  • 200ml wody
  • szklanka cukru

Sok malinowy można zrobić jeszcze szybciej.  Z tego przepisu wyjdzie więcej soku, jednak mniej esencjonalnego. Przepis ten polega na uzyskanie soku z malin poprzez wrzucenie ich do garnka z wodą i powoli zagotować. Po około 20min, należy przecedzić przez sitko i dodać cukier i ponownie zagotować. Gotowy sok przelewamy do wyparzonych butelek na soki.

 

Sok z malin z sokownika – przepis

Sokownik ze stali nierdzwenej 5lTrzeci wariant soku malinowego to przepis z użyciem sokownika. W tym celu w garnku sokownika położonym najniżej, należy zagotować wodę a w pojemniku u góry włożyć owoce. Ilość należy dobrać odpowiednio do pojemności naczynia. Podczas podgrzewania, para wodna dotrze za pomocą pionowej rurki do górnego naczynia i ogrzeje owoce. Pod wpływem ciepła powstaje esencjonalny sok, który skrapla się w środkowym garnku. Środkowy garnek wyposażony jest w rurkę do ściągania płynu przez którą możesz odciągać sok do osobnego naczynia. Dzięki temu uzyskasz zdrowy sok malinowy z sokownika, nie tracąc żadnych wartości z owoców. Sposób też jest zdecydowanie najwygodniejszy i powoduje najmniej bałaganu, ponieważ nie musisz przecedzać owoców od soku. Standardowe sokowniki jakie znajdziesz w sklepie Bimberek.pl to sokownik 5l oraz sokownik 8l.

Jeśli planujesz duże ilości soku nie tylko z malin, zdecydowanie warto zainwestować w sokownik ze stali nierdzewnej. Gwarantujemy, że jeśli raz go użyjesz, nie wrócisz już do innych metod 🙂 Sok z malin z sokownika to nie tylko najłatwiejszy sposób, ale i pozwalający uzyskać najwięcej soku z zachowaniem wszelkich wartości płynących z tych owoców.

 

Jakie butelki na sok malinowy?Butelki na soki Kubuś 330

Sok malinowy po przygotowaniu powinien być gorący przelany do butelek lub słoików. Dlatego też nie nada się w tym celu żaden inny materiał niż szkło. Szklane butelki na soki nadają się do wielokrotnego użycia. Natomiast należy pamiętać aby zakrętki do słoików wymienić na nowe. Tylko wtedy zyskasz pewność szczelności i świeżości soku

 

Przechowywanie soku z malin

Sok z mali po ostygnięciu należy schować do ciemnego, chłodnego pomieszczenia. Najlepsza do tego będzie piwnica lub spiżarka. Po otwarciu sok przechowujemy w lodówce. Powinien być zużyty w przeciągu maksymalnie 2 tygodni.

 

Zepsuty sok z malin – co zrobić?

Zastanawiasz się co zrobić jeśli sok z malin się zepsuje? W ogóle – dlaczego sok się zepsuł? Spieszymy z odpowiedzią! Jeśli sok malinowy się zepsuje, oznacza to że prawdopodobnie wieczko nie zostało prawidłowo zakręcone i doszło do procesu fermentacji. Jednak to nic straconego! Z zepsutego soku możesz zrobić fantastyczne wino malinowe! Jeśli natomiast w butelce pojawi się pleśń, sok niestety nie nadaje się do spożycia.