Strona głowna / Blog
/ Ile może stać otwarte wino i jak je przechowywać?

Ile może stać otwarte wino i jak je przechowywać?

31 stycznia 2022
Ile może stać otwarte wino i jak je przechowywać?

Masz ochotę na lampkę wina, ale stoi otwarte od kilku dni i nie wiesz czy powinieneś? Jak przechowywać otwarte wino? Czy otwarte wino się psuje? Ile może stać otwarte wino? Czytaj dalej, a wszystkiego dowiesz się w tym artykule! Miłego czytania!

Na świecie istnieje wiele rodzajów alkoholu, który wybieramy w zależności od okazji, ale też od nastroju czy ochoty na dany trunek. Często zdarza się, że mamy ochotę napić się wina do obiadu jednak wiemy, że wypijemy całego i chcemy go zostawić na jakiś czas. Wino jest znane w historii bardzo długo bowiem już w starożytnej kulturze pojawił się grecki kult Dionizosa, który w mitologii greckiej był bogiem winnej latorośli i wina. Jak to jest z tym winem? Czy otwarte wino się psuje? Czy długo otwarte wino może mi zaszkodzić? Kiedy otwarte wino się psuje i traci swoje właściwości? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć niżej.

Wino składa się w dużej jego części z wody. Poza tym posiada ono wiele soli mineralnych i witamin. Wino pozyskuje się z winogron, owoców winorośli właściwej, ale również z innych owoców, nawet tropikalnych. Zawartość alkoholu w lekkich winach nie przekracza zazwyczaj 12%, średnie mają od 12-14%, mocne wina natomiast od 14-16%.

Czy otwarte wino się psuje?

Wino kupione w sklepie ma zazwyczaj datę ważności, jednak przyjmuje się, że wino białe można wypić jeszcze przez 1-2 lata po upływie tego terminu, wino czerwone, 2-3 lata, a wina najwyżej jakości nawet do 20 lat. Wszystko zależy też od tego jak je przechowujemy i w jakich warunkach. Mowa oczywiście o butelce która nie została otwarta. Ważne jest, by nieotwarte wino przechowywać w chłodnych i zaciemnionych pomieszczeniach i nie bez przyczyny wino układa się w pozycji leżącej – ma to na celu nie dopuszczenie do wyschnięcia korka. Warto również pamiętać o tym, że tak na prawdę nie ma uniwersalnych i jednolitych wytycznych do tego jak długo wino będzie przydatne do spożycia.

Jak przechowywać otwarte wino?

Gdy już przyjdzie czas, na otarcie butelki naszego ulubionego wina, należy pamiętać, że po pozbyciu się korka wino ma bardzo duży dostęp do tlenu, światła i ciepła. Przez co powstają reakcje chemiczne zmieniające jego jakość i właściwości. Przyjęta norma mówi, że wina białe psują się szybciej niż czerwone. Dlatego należy pamiętać, aby po każdym nalaniu wina szczelnie zamknąć go z powrotem, by przedłużyć jego świeżość. To podstawowy warunek, aby w ogóle móc przechowywać otwartą butelkę wina. Otwarte wino należy przechowywać w chłodnym, zaciemnionym miejscu, np. w lodówce.

Jak przechowywać otwarte wino bimberek

Jak sprawdzić, czy otwarte wino się zepsuło?

Jest kilka sposobów na to, aby sprawdzić czy wino nadaję się do spożycia. Przede wszystkim jego kolor powinien zachować pierwotną barwę. Zepsute wino czerwone przybiera kolor brązowy, a białe przybierają kolor złoty. Ważną zasadą jest również pojawiające się pęcherzyki, które są oznaką nieplanowanej, dodatkowej fermentacji. Świetnym rozwiązaniem jest również powąchanie wina. Jeśli będzie zepsute, pojawi się nieprzyjemny aromat, podobny to octu, czosnku lub kapusty. Jeśli natomiast nie wiesz jak dokładnie sprawdzić czy wino się zepsuło i nie jesteś pewny świeżości, możesz skosztować niewielką ilość, która nie powinna wpłynąć negatywnie na Twoje zdrowie. Zepsute wino będzie miało kwaśny i nieprzyjemny smak.

 

Ile może stać otwarte wino?

Mówi się, ze wino im starsze tym lepsze. Jest w tym sporo prawdy, ale mowa oczywiście o butelkach zakorkowanych. Po otwarciu to się nie sprawdza 🙂 Ze względu na podział win, postaramy się przybliżyć czas jego przechowywania.

  • Wina lekkie ze względu na wysoką zawartość cukru dłużej zachowują swoją świeżość i jeśli je zakorkujemy, przechowamy je w lodówce mogą wytrzymać do 7 dni.
  • Wino białe teoretycznie, przechowując je w odpowiednich warunkach, powinno nadawać się do spożycia do 5 dni.
  • Wina czerwone po otwarciu przetrzymuje się dłużej i szczelnie zamknięte można spożyć aż do 28 dni.
  • Wina musujące natomiast ze względu na swój charakter można przechowywać 3 dni jednak zaleca się, by jednak spożyć je jak najszybciej, ponieważ bąbelki szybko się ulotnią i wino straci swoją musującą specyfikę.

Podsumowując warto wiedzieć, że wino ma swoją datę ważności i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących magazynowania swojej winiarskiej kolekcji. Duży wpływ na utrzymanie przydatności do spożycia ma to jak je przechowujemy, czyli dla podsumowania, musi to być ciemne pomieszczenie i chłodne. Doskonale w tym celu sprawdzi się lodówka. Warto zaopatrzyć się też w zamienny korek do wina, dzięki któremu z powodzeniem uszczelnimy naszą butelkę. Jednak odpowiadając na pytanie postawione na początku: Czy otwarte wino się psuje? Odpowiadamy krótko: TAK! Psuje się 🙂