Strona głowna / Blog
/ Jak dobrać odpowiednie wieczko do słoika?

Jak dobrać odpowiednie wieczko do słoika?

26 lutego 2024
Jak dobrać odpowiednie wieczko do słoika?

Dobór odpowiedniej zakrętki do słoika - pozornie latwe zadanie

Szukasz odpowiedzi na pytanie jak dobrać wieczko do słoika? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Jak powszecnie wiadomo, szklany słoik to produkt wielokrotnego użytku. Inaczej ma się jednak kwestia wieczek. Te, nie zawsze możemy wykorzystać ponownie. Po pierwsze, z biegiem czasu mogą podlegać korozji – szczególnie przy “pomocy” procesu kiszenia w środku, ale często też mogą ulec zniszczeniu podczas jego odkręcania. Dlatego często jesteśmy zmuszeni dokupić do słoików nowe zakrętki. Ale czy wiesz, jak dobrać odpowiednie wieczko do słoika? W tym wpisie przyjrzymy się tej kwestii z bliska, omawiając różne rodzaje wieczek, ich rozmiary, ilość zaczepów, wysokość oraz sposób pomiaru, abyś mógł podejmować świadome decyzje podczas zakupów. Gotowy dowiedzieć się więcej? Przejdźmy więc do naszego przewodnika po doborze odpowiedniego wieczka do słoika.

Wieczka do słoików - rodzaje i rozmiary

Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór różnych rodzajów wieczek do słoików. Różnią się one między sobą nie tylko kolorem, wzorem, średnicą, wysokością ale też np. liczbą zaczepów. Kluczem do odpowiedniego doboru jest zrozumienie podstawowych zasad oraz wymiarów zakrętek.

Średnica wieczka, określana jako Fi, określana w milimetrach, jest jednym z kluczowych parametrów, na który należy zwrócić uwagę. Nie jest to jednak jedyny parametr na jaki musimy zwrócić naszą uwagę podczas doboru wieczka do swojego słoika.

Standardowe wymiary zakrętek na słoiki:

Standardowe rozmiary zakrętek do słoików zazwyczaj są powiązane z pojemnością słoja. Spotykane są m.in. zakrętki o średnicach Fi 33, 43, 53, 59, 66, 77, 82, 100, 110 itp. Pamiętaj, że najczęściej im większy słoik, tym większa zakrętka – choć istnieją wyjątki. Dobór odpowiedniej wielkości zakrętki jest kluczowy dla zapewnienia szczelnego zamknięcia słoika i zachowania jego zawartości w idealnym stanie.

Wieczka do słoików - ilość zaczepów

Oprócz samej średnicy, wieczka do słoików różnią się również ilością zaczepów, czyli “zagięć” na dole wieczka, pozwalających na jego dokładne zakręcenie. W celu doboru odpowiedniego wieczka, należy dopasować również liczbę zaczepów do ilości zwojów na słoiku, co zagwarantuje stabilne zamknięcie.

Standardowo wieczka posiadają trzy. cztery, lub sześć zaczepów. Jednakże istnieją także modele z inną ilością zaczepów, zapewniające dodatkowe bezpieczeństwo i szczelność zamknięcia.

Wieczko Fi 58mm deep wysokie bimberek sklep

Wysokość wieczka do słoika

Większość wieczek dostępnych na rynku, ma standardową wysokość, skorelowaną ze swoją średnicą. Jednak istnieją również słoiki, wymagające wieczek wysokich, określanych jako Deep. Słoiki te, wyróżniają się wydłużoną szyjką gdzie mieści się gwint. Tak więc wysokość, to kolejny parametr na ktory powinieneś zwrócić uwagę wybierając odpowiednią zakrętkę do swojego słoika.

Jak zmierzyć średnicę słoika, aby dobrać odpowiednią zakrętkę?

Zastanawiasz się, jak zmierzyć średnicę słoja aby dobrać odpowiednią zakrętkę? Wiemy, że nie zawsze jest to łatwe zadanie. Średnica powinna być zmierzona od zewnętrznych krawędzi słoika. Przede wszystkim, należy upewnić się, że linijka/taśma/suwmiarka zostały ustawione równo i poziomo na gwincie słoika. Należy też zweryfikować kilkukrotnie swój pomiar kilka razy, co zagwarantuje dokładność.

Uwaga – wybierz wieczko najbardziej zbliżone do Twojego pomiaru zaokrąglając wynik w górę. Jeśli np. Twój wynik to 65mm – wybierz wieczki Fi 66. Jeśli Twój wynik to 80mm, wybierz wieczko oznaczeone jaki Fi 82mm. Pamiętaj jeszcze upewnić się ile zaczepów powinno mieć wieczko.

 

Na koniec – wybierz swój wzór wieczka!

Na koniec pozostaje Ci już bardziej przyjemna kwestia – wybór odpowiedniego wzoru spośród wielu dostępnych zarówno w naszym sklepie jak i na polski rynku. Wieczko możesz dopasować do swoich preferencji i do produktu który chcesz zamknąć w słoiku – np wieczko z nadrukiem ogórków, warzyw czy grzybów, ale też miodowe, lub standardowo – jednokolorowe.

W naszym sklepie www.bimberek.pl znajdziesz bardzo bogaty wybór wieczek do słoików. Każdy słoik też, opatrzony jest dokładnym opisem specyfikacji, aby ułatwić Ci dokonanie właściwego wyboru. Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz porady, nie wahaj się skontaktować z nami.

Dziękujemy, że podjęliście wysiłek, aby lepiej zrozumieć temat doboru wieczek do słoików. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik okaże się przydatny podczas Waszych zakupów i pomoże Ci cieszyć się świeżością Twoich przetworów na dłużej.

kod rabatowyn newsletter bimberek

Zapisz się do newslettera a na podany adres email otrzymasz kod rabatowy 5% na całe zakupy!