Strona głowna / Blog
/ Jak dobrać zakrętki do butelek? Wybierz odpowiedni rozmiar i rodzaj!

Jak dobrać zakrętki do butelek? Wybierz odpowiedni rozmiar i rodzaj!

6 lutego 2024
Jak dobrać zakrętki do butelek? Wybierz odpowiedni rozmiar i rodzaj!

Jak dobrać zakrętki do butelek?

Masz butelki i chcesz dobrać odpowiednie zakrętki do nich? Wiemy, że nie zawsze jest to łatwe zadanie. Nie każdy wie jak zmierzyć i jak dobrać zakrętki do butelek. W tym artykule skupimy się na doborze aluminiowych zakrętek do szklanych butelek. Miłego czytania! 🙂

Poszukując odpowiedniej zakrętki do butelek, istnieje kilka kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby zapewnić idealne dopasowanie i bezpieczne przechowywanie zawartości. W sklepie internetowym bimberek.pl znajdziesz szeroki wybór zakrętek, ale jak dokładnie dobrać odpowiednią? Postaramy się rozwiać wąpliwości.

 

Wybór odpowiedniej zakrętki na butelkę – na co zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiednie zakrętki do butelek, po pierwsze, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest zakrętka. Aluminiowe zakrętki są popularnym wyborem, ponieważ są lekkie, trwałe i uniwersalne – zdecydowana większość szklanych butelek zamykana jest zakrętkami aluminiowymi. Jednakże, istnieją różne rozmiary aluminiowych zakrętek. Róznią się od siebie nie tylko średnicą, ale też długością, rodzajem powlekania, dodatkowymi akcesoriami czy ostatecznie też kolorem.

Jak zmierzyc srednice zakretki do butelki Bimberek

Jak zmierzyć średnicę gwintu butelki?

Pomiar średnicy otworu butelki jest kluczowy, ponieważ zapewnia, że zakrętka będzie odpowiednio przylegać i zapobiegać wyciekowi. Można to zrobić za pomocą miarki, linijki, lub bardziej precyzujnego miernika jak np. suwmiarki. Należy zmierzyć średnicę zewnętzną otworu. Średnicę gwintu butelki, stanowi odległość pomiędzy najbardziej zewnętrznymi zwojami gwintu. Kolejny wymiar jaki nas powinien interesować ro wysokość wykończenia szyjki butelki. Wymiary te należy zmierzyć w milimetrach.

 

Jak czytać oznaczenia wymiaru zakrętek?

Oznaczenia wymiaru zakrętek podawane są zazwyczaj w milimetrach. Często znajdziemy oznaczenie Fi – czyli średnica. Pierwsza liczba oznacza zazwyczaj średnicę zakrętki, druga natomiast jej wysokość. Często zdarza się, że zakrętki o jednej średnicy mogą mieć różne długości. Warto pamiętać, że nie każda długość zakrętki będzie pasować do każdej butelki pomimo odpowiedniej szerokości samego gwintu. Zależy to od wielu czynników. Między innymi od ewentualnych zagięć na butelce, czy specyfikacji szyjki – np. poszerzenie u dołu. Widząc więc oznaczenie zakrętki Fi 28×18 już wiesz, że jest to zakrętka o średnicy 28mm i długości 18mm 🙂

Warto pamiętać, że wymiary są przybliżone i mogą się nieznacznie różnić się od tego, co zmierzysz głównie ze względu na różnice w grubości materiałów i jego elastyczności, ale powinny być wystarczająco blisko, aby umożliwić prawidłowe określenie rozmiaru zakrętki jaką potrzebujesz.

Najbardziej popularne rozmiary zakrętek do szklanych butelek

Zakrętka aluminiowa Fi 28mm

Jednym z najczęściej spotykanych wymiarów zakrętek jest zakrętka o średnicy 28mm. T zakrętka wykorzystywana przez wielu producentow soków, alkoholi i innych produktów powszechnie dostępnych na rynku. Ta zakrętka występuje często w dwóch długościach: 18mm oraz 38mm.

Zakrętka aluminiowa Fi 30mm

Jest to zakrętka o szerokości 30mm – występuje w dwóch długościach – 44mm oraz 60mm

 

Zakrętka aluminiowa Fi 31,5mm

Również dostępna w dwóch długościach – 44mm lub 18mm. Ta zakretka wykorzystywana jest również przez producentow oliw i olejów do butelek typu Marasca lub Dorica. Zazwyczaj w połączeniu z korkiem niekapkiem.

 

Zakrętka aluminiowa Fi 18mm

Jest to malutka zakrętka do buteleczek najczęściej o pojemniści 50/100ml. Standardowa długość to 12mm

 

Zakrętka 24mm

Zakrętka w tym rozmiarze dostępna jest w dwóch wariantach. Standardowym – w pełni aluminiowym 24x18mm lub GPI. Jest to również zakrętka wykonana z aluminium, jednak charakteryzuje się powleczeniem tworzywem sztucznym w różnych kolorach.

Wyżej wymienione zakrętki to pczywiście nie wszystkie rodzaje jakie możemy spotkać na rynku, jednak zdecydowanie najczęściej spotykane. Wszystkie oczywiście znajdziesz w ofercie naszego sklepu przechodząc do kategorii ->  Zakrętki do butelek. Wszystkie zakrętki aluminiowe dostępne są w kilku kolorach do wyboru.

 

Pamiętaj – jeśli masz problem z doborem odpowiedniej zakrętki do posiadanej butelki, skontaktuj się z nami a chętnie pomożemy!

Jak zacisnąc butelkę aby zerwać pierścień gwarancyjny przy odkręceniu?

Warto również wiedzieć, że zakrętki alumniowe często podzielone są niejako na dwie części. Dlatego często w butelkach po odkręceniu, pierścień gwarancyjny zostaje zerwany co jest jednoznaczne z pierwszym odkręceniem butelki. W tym celu niezbędne jest użycie zaciskarki do zakrętek. Wystarczy nałożyć zaciskarkę na zakręconej butelce, ścisnąć i przekręcić wokół zakrętki. Bez użycia zakrętki, pierścień gwarancyjny po odkręceniu nie zostanie zerwany.

Dostępne zaciskarki do zakrętek w naszym sklepie:

Zaciskarka do zakrętek Fi30mm

Zaciskarka do zakrętek FI18mm

Zaciskarka do zakrętek FI28mm

Zaciskarka do zakrętek fi 31,5mm

kod rabatowyn newsletter bimberek

Zapisz się do newslettera a na podany adres email otrzymasz kod rabatowy 5% na całe zakupy!