Strona głowna / Blog
/ Kiszony sok z buraków, czyli zakwas buraczany – właściwości, przepis, przechowywanie

Kiszony sok z buraków, czyli zakwas buraczany – właściwości, przepis, przechowywanie

26 lipca 2021
Kiszony sok z buraków, czyli zakwas buraczany – właściwości, przepis, przechowywanie

Kiszony sok z buraków, znany również jako zakwas z buraków to ogromna bomba witamin niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu. W tym artykule dowiesz się nie tylko jakie właściwości niesie ze sobą sok z buraków, poznasz prosty przepis na jego przygotowanie i dowiesz się jak przechowywać sok z buraków, aby zachował wszystkie najlepsze składniki.

Buraki – właściwości zdrowotne

Burak to niezaprzeczalna bomba witaminowa. Ma niesamowite właściwości zdrowotne dla naszego organizmu. Oprócz tego, że burak jest powszechnie znanym i lubianym produktem przez Polaków, często goszczącym na naszych stołach, niesie za sobą mnóstwo właściwości o których istnieniu często nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Właściwości zdrowotne buraka, to między innymi:

  • Regulacja ciśnienia tętniczego i usprawnienie przepływu krwi
  • Burak ma działanie antyoksydacyjne i ograniczające działanie tzw. Wolnych rodników. Działa przeciwzapalnie i ogranicza rozwój chorób w organizmie.
  • Spowalnia procesy starzeniowe
  • Sok z buraka wpływa pozytywnie na silę mięśni i sprawność fizyczną.
  • Zarówno burak, jak i sok z buraka to niesamowicie bogate źródło witamin. Zawiera bardzo dużą ilość witamin i przeciwutleniaczy.
  • Wykazuje działanie przeciwnowotworowe

To jedne z licznych właściwości zdrowotnych buraka, jednak nadal nie wszystkie. Nie sposób wymienić całości! Buraki bogate są mnóstwo witamin. W tym: Witamina K, C, E, A, B6, Kwas foliowy, niacynę, Taminę, Ryboflawinę. Oprócz tego w burakach znajdziemy minerały, takie jak: wapń, sód, potas, Cynk, fosfor, magnez i żelazo.
Warto jednak pamiętać, że burak i sok z buraka mimo niskiej kaloryczności, ma wysoki indeks glikemiczny. Przez to osoby cierpiące na cukrzyce powinny jednak unikać potraw z buraków.

Kiszony sok z buraków – właściwości

Zarówno świezy, jak i kiszony sok z buraków, przez sposób jego przygotowania, daje gwarancję zachowania wszystkich składników wymienionych wcześniej. Sok z buraków dla dzieci i kobiet w ciąży, jest szczególnie zalecany. Zarówno dzieci, jak i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na niedobory kwasu foliowego, czy anemię.
Wszystkie składniki zawarte w burakach rozpuszczają się w wodzie. W związku z tym, zdecydowanie lepiej nie gotować buraków, (chyba że w zupie). Buraki będą zdecydowanie bardziej wartościowe, jeśli zostaną upieczone i obrane dopiero przed jedzeniem.
Jeśli jednak chcesz skorzystać z ich bogactwa w 100%, najlepszym wyborem będzie właśnie sok z buraków – surowych lub kiszonych.

zakwas z buraków Bimberek

Sok z buraka – kiszony sok, czy jednak świeży?

Zarówno świeży, jak i kiszony sok z buraka będzie miał te same składniki odżywcze. Kiszenie pozwala na zachowanie wszystkich witamin i minerałów. Jednak sok ze świeżych buraków należy wypić tuż po przyrządzeniu. Zakwas buraczany możemy przechowywać zdecydowanie dłużej. Skupimy się tu jednak głównie na zakwasie z buraków, czyli soku z kiszonych buraków – w końcu mowa o przetworach 🙂

 

Sok z kiszonych buraków – dawkowanie i przeciwwskazania

Sok z kiszonych buraków, jak już pisaliśmy wyżej niesie za sobą mnóstwo właściwości dla naszego zdrowia. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy powinny go spożywać. Przede wszystkim, sok z buraka ma wysoki indeks glikemiczny. Zawiera sporo cukru, więc osoby z cukrzycą jednak powinny go unikać. Inną grupą ludzi, która również powinna unikać buraków, to osoby cierpiące na reumatyzm, kamicę nerkową oraz dnę moczanową. Ponieważ buraki zawierają szczawiany, które zaostrzają objawy wymienionych chorób. Sok z kiszonych buraków wpływa na obniżenie ciśnienia. Prze to uważać powinny również osoby z niskim ciśnieniem. Nie oznacza to jednak, że nie mogą w ogóle spożywać. Problem mógłby się pojawić natomiast przy częstym i stałym przyjmowaniu.
Dawkowanie soku z kiszonego buraka to tak naprawdę kwestia indywidualna. Nie ma żadnych przeciwwskazań do picia go w dowolnych ilościach. Jeśli natomiast chcesz przeprowadzić intensywną kurację wzmacniającą, Należy pić zakwas z kiszonych buraków regularnie. Najlepiej co dzień w dwóch dawkach po ok. pół szklanki. Taka kuracja może trwać przez okres 2 do 3 tygodni.

 

Sok z kiszonych buraków – przepis

Jak przygotować sok z kiszonego buraka? Nie ma w tym nic trudnego! Składniki na kiszony sok z buraków to:

  • kilogram buraków – najlepiej z uprawy ekologicznej,
  • 6-7 ząbków czosnku,
  • 2 litry przegotowanej wody (ostudzonej),
  • Ziele angielskie, liście laurowe,
  • Sól – 2 łyżki

Zalecane jest również użycie kromki żytniego chleba na zakwasie.

Oprócz samych składników, konieczne będzie również naczynie do przygotowania zakwasu z buraka. W tym celu, doskonale sprawdzi się kamionkowe naczynie, lub słój do kiszenia.
Słój do kiszenia powinien mieć pojemność na tyle dużą, aby zmieścić wszystkie buraki wraz zalewą. Na 1kg buraków, sprawdzi się minimum słój do kiszenia 5l.

Przygotowanie zakwasu z buraków

Buraki należy obrać i pokroić w dosyć grube plasterki. Czosnek można obrać (choć obieranie wcale nie jest konieczne).
W szklanym słoju do kiszenia układać po kolei: czosnek, kilka ziaren ziela angielskiego i liść laurowy, i część buraków. Następnie ponownie czosnek i przyprawy i tak do wyczerpania wszystkich składników. Każdą warstwę można również posypać pieprzem dla wzmocnienia smaku.. Na wierzchu można ułożyć kromkę podsuszonego chleba na zakwasie.
W ostudzonej, przegotowanej wodzie rozpuszczamy sól i zalewamy buraki tak, aby dokładnie przykryły zawartość – składniki nie mogą wystawać ponad poziom wody!
Tak przygotowany zakwas z buraków, należy przykryć gazą lub ściereczką na około 5-7dni. Po upływie tego czasu zakwas należy odcedzić i przelać do szklanego słoika lub do butelki. Przydatny w tym celu może okazać się lejek z sitkiem do przetworów. Pozostałe buraki najlepiej zjeść. Są doskonałym dodatkiem do obiadów.

 

Kiszony sok z buraka – przechowywanie zakwasu buraczanego

Samo kiszenie buraków powinno odbywać się w temperaturze pokojowej. Jednak przygotowany sok z buraków, należy zlać do szklanych butelek lub słoików, szczelnie zakręcić i przechowywać w lodówce nawet do kilku tygodni. Warto zakwas buraczany przelać do mniejszych butelek. Dzięki temu, otwarta butelka szybciej zostanie opróżniona, co ogranicza możliwość zepsucia się. Idealne butelki na zakwas to np. butelka KUBUŚ 330ml, lub butelka FRUIT 300ml. Jeśli jednak chętnych do spożywania zakwasu jest więcej, z powodzeniem możesz użyć nawet litrowych butelek.

 

Zakwas z buraków dla dzieci

Już wspominaliśmy wcześniej, że zakwas z buraków to ogromna bomba witaminowa. Kiszenie buraków, pozwala zachować wszystkie składniki i odżywcze, witaminy i minerały. Właśnie dlatego, sok z kiszonych buraków dla dzieci jest tak bardzo zalecany. Dzieci szczególnie mogą być narażone na niedobory witamin, minerałów i anemię. Zakwas z buraków dla dzieci to niezaprzeczalnie napój pełen witamin. To wręcz najlepsza multiwitamina i nieocenione wsparcie dla odporności! 100% kiszonych buraków i dodatki, takie jak czosnek sprawiają, że ten zakwas z buraków jest najlepszym, co możesz dać swojemu dziecku!

 

Jak podawać zakwas z buraka dzieciom?

Warto zacząć od niewielkich ilości aby nie tylo przyzwyczaić dziecko do smaku, ale też sprawdzić ewentualną reakcję organizmu. Ze względu na zawartość soli, warto wprowadzać zakwas buraczany po 1 roku życia dziecka. Zalecane dawkowanie zakwasu z buraków dla dzieci to:

Dzieci 1-2 lata: 1-2 łyżki dziennie, zaczynając od małej ilości. Dzieci po drugim roku życia, mogą spożywać już nawet 4-5 łyżek dziennie. Zakwas z buraków możesz również podać dzieciom w potrawach jak np. w barszczu.

 

Wyjątkowy barszcz z kiszonych buraków

Na koniec podsuwamy małą inspirację. Już wspomnieliśmy wcześniej, że kiszone buraki pozostałe po przygotowywaniu zakwasu możemy wykorzystać. Oprócz tego, że są wspaniałym dodatkiem do obiadu, są też idealnym składnikiem na pyszny barszcz z kiszonych buraków na zakwasie! Do barszczu wystarczy użyć kiszonych buraków zamiast świeżych i dodać do niego przygotowany wcześniej zakwas. Tak przygotowany barszcz z kiszonych buraków będzie nie tylko pyszny, ale również zdrowy, aromatyczny i pełen pięknego, czerwonego koloru i mnóstwa witamin!