Strona głowna / Blog
/ Likier jajeczny, Ajerkoniak – przepis, proporcje i przechowywanie

Likier jajeczny, Ajerkoniak – przepis, proporcje i przechowywanie

17 lutego 2023
Likier jajeczny, Ajerkoniak – przepis, proporcje i przechowywanie

Likier jajeczny, znany powszechnie jako ajerkoniak to jeden z najczęściej spotykanych i najbardziej lubianych likierów w polskich domach. Często przygotowywany właśnie w okolicy Świąt Wielkanocnych ze względu na to, że w tym okresie jajka królują. Ajerkoniak to trunek którego smakiem i aromatem można się rozkoszować. Jest delikatny, słodki, pięknie pachnie a przy tym jego przygotowanie jest szybkie i nieskomplikowane.
Przepis na ajerkoniak jest łatwy w przygotowaniu a przy tym z powodzeniem może być modyfikowany w zależności od indywidualnych upodobań.

Ajerkoniak a adwokat – czy to to samo?

Wiele osób myli ajerkoniak z adwokatem ze względu na taki sam główny składnik, czyli jajka. Są to jednak dwa osobne trunki. Główną różnicą jest sposób ich wytwarzana. Adwokat bowiem powstaje na bazie brandy natomiast ajerkoniak na bazie spirytusu. Można powiedzieć, że Ajerkoniak to taka domowa wersja Advocatu 🙂

likier jajeczny ajerkoniak przepis bimberek blog

Ajerkoniak – przepis i proporcje

Jak już wspomnieliśmy, przepis na likier jajeczny nie jest skomplikowany i z powodzeniem może być modyfikowany. Do tego jednak jeszcze dojdziemy.

Składniki na ajerkoniak:

Aby wykonać domowy likier jajeczny – ajerkoniak, będziesz potrzebować:

  • 6 żółtek jaj, najlepiej ekologicznych
  • 250 ml spirytusu
  • 150 g cukru pudru
  • Puszka niesłodzonego mleka skondensowanego – ok 300/320ml

Są to składniki wystarczające do przygotowania ajerkoniaku. Natomiast według upodobań, możesz dodać: ziarenka z 1/3 laski wanilii, 1 łyżeczkę pasty waniliowej, 1 łyżkę ekstraktu waniliowego lub opakowanie cukru z prawdziwą wanilią (Nie cukier wanilinowy!), kardamon, cynamon, czekoladę, kawę i inne dodatki jakie lubisz.

Likier jajeczny ajerkoniak – sposób przygotowania

Przygotowane żółtka jaj ekologicznych, należy utrzeć dokładnie z cukrem pudrem na kremową, puszystą masę. Możesz w tym celu użyć blendera z nakładką do ubijania lub miksera. Następnie stopniowo dodajemy mleko skondensowane i opcjonalnie wanilię lub inne przyprawy. Następnie ubijamy tak długo, aż wszystkie składniki dokładnie się połączą (ok. 1minuty). Kolejno powoli dodajemy spirytus bardzo delikatnym strumieniem nie przerywając miksowania. Należy uważać, aby robić to bardzo powoli by uniknąć zważenia. Masa z czasem zacznie się zagęszczać. Po zmieszaniu składników przygotowujemy czyste, suche, szklane butelki na likier lub karafki i przelewamy za pomocą lejka.

Gotowy ajerkoniak należy odstawić w chłodne, zacienione miejsce. Odpowiednia będzie do tego lodówka. Już po upływie kilku godzin nasz ajerkoniak będzie gotowy do spożycia. Pamiętaj, że likier po schłodzeniu mocno zgęstnieje. Przed podaniem warto wyjąć butelki z lodówki chwilę wcześniej.

Ajerkoniak – przechowywanie

Zastanawiasz się jak długo może stać w lodówce gotowy ajerkoniak? W teorii około 3 tygodni. W praktyce – póki smak i aromat jest ok. Użyty spirytus konserwuje na tyle składniki, że nie powinien się szybko zepsuć. Natomiast gwarantujemy, że domowy ajerkoniak jest tak smaczny, że zniknie szybciej niż te 3 tygodnie 🙂 Nie zdziw się jednak, że w lodówce ajerkoniak bardzo mocno zgęstnieje. To normalne zjawisko. Wystarczy wyjąć i pozostawić poza lodówką, aby ogrzać butelki do temperatury pokojowej a likier wróci do swojej płynnej postaci. Natomiast bardziej gęsta postać nie wpływa na jego walory smakowe.

Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć smacznego!

Pamiętaj, że butelki na likiery możesz kupić w naszym sklepie Bimberek.pl