Strona głowna / Blog
/ Nalewka z malin – przepis, właściwości i przechowywanie.

Nalewka z malin – przepis, właściwości i przechowywanie.

12 lipca 2021
Nalewka z malin – przepis, właściwości i przechowywanie.

Nalewka z malin. Na spirytusie, na wódce, czy na bimbrze – bez znaczenia! Reklamować domowych nalewek z malin raczej nie musimy. Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję ich posmakować ten wie, że jest to przysmak z górnej półki. Wśród wielu owoców lata, niezaprzeczalnie znajdują się pyszne, słodkie, czerwone… maliny. Kto ich nie lubi? W naszych ogródkach, w zależności od odmiany, maliny znaleźć można od maja, nawet do września. Owoce te, nie są wymagające, dlatego tak chętnie zamykamy je w słoikach do przetworów, czy butelkach na sok. Dzięki temu, możemy się nimi cieszyć przez cały rok. Z malin możemy wykonać przeróżne smakołyki. Jednak tradycyjne przetwory, to nie jedyny sposób zachowania smaku i aromatu tych pysznych, zdrowych, owoców. Nalewka z malin – wyjątkowo aromatyczna, smakowita a przy tym zdrowa 🙂 Podsuniemy dziś nie tylko przepis na nalewkę z malin, ale też kilka różnych sposobów na jej wykonanie.

Podczas długich, chłodnych, jesienno-zimowych wieczorów, doskonałym sposobem na wzmocnienie i rozgrzanie jest pyszna, domowa nalewka z malin. Nie każdy wie, że poza niezaprzeczalnymi walorami smakowymi, zapachowymi i przepięknym czerwonym kolorem, nalewka z malin ma również mnóstwo walorów zdrowotnych. Jej aromat sprawia, że choć na chwilę możemy wrócić myślami do słonecznego lata. Ale to nie wszystko

 

Nalewka z malin – właściwości zdrowotne

 

Właściwości zdrowotne nalewki z malin są bardzo niedoceniane. Nalewka malinowa jest przede wszystkim zbawienna podczas początkowych oznak przeziębieni. W szczególności przy bólu gardła. Ma działanie pobudzające nasze gruczoły potowe, dzięki czemu wzmaga pocenie się, co jest doskonałym sposobem na  walkę z gorączką (oczywiście nigdy zamiast leków i wizyty u lekarza!). Malonowa nalewka, dzięki dużej zawartości kwasów organicznych, jest też silnym środkiem detoksykującym nasz organizm. Sam sok z malin słynie jako płynny antybiotyk, doskonały podczas przeziębień, czy grypy. Za pewne nie raz, słyszałeś od mamy, babci i innych osób podczas przeziębienia „napij się herbatki z sokiem malonowym”. W nalewce, efekt ten jest wręcz podwójny. Dzięki temu, że aby wykonać nalewkę z malin, owoce nie są poddawane obróbce termicznej, przez co nie tracą swoich zbawiennych właściwości. Nalewka działa jak najlepszy ma świecie termofor 🙂

Jednak właściwości nalewki z malin, to nie tylko działanie rozgrzewające podczas walki z przeziębieniem. Warto również wiedzieć, że posiada również właściwości ściągające i przeciwzapalne. Dzięki temu, Doskonale powstrzymuje wszelkie problemy żołądkowe. A dzięki właściwościom bakteriobójczym, nalewka malinowa z powodzeniem może być stosowana w biegunce, czy podczas problemów żołądkowych wywołanych bakteriami.

Warto również wspomnieć, że te małe, czerwone, niepozorne owoce, to niesamowita bomba witaminowa i mineralna. Zawierają miedzy innymi: żelazo, potas, magnez, wapń i miedź. To właśnie dzięki temu, nalewka z malin wspiera naczynia krwionośne i pozytywnie wpływa serce (oczywiście w niewielkich ilościach).

Na koniec coś zbawiennego dla Pań 🙂 Nalewka z malin, posiada również właściwości rozkurczające. Dzięki temu łagodzi bóle menstruacyjne, czy dolegliwości związane z czasem przekwitania, czyli menopauzy.

Jak widzisz, nalewka z malin posiada ogromne właściwości wpływające pozytywnie na nasz organizm. Dlatego właśnie w każdej domowej spiżarni powinna znaleźć się chociaż niewielka karafka tego malinowego trunku.

butelka na nalewkę bona

Nalewka z malin – przepisy

Właściwości nalewki z malin już znasz. Czas na sprawdzone przepisy 🙂 Zarówno w sieci, jak i książkach znajdziesz ich mnóstwo. Domowa nalewka z malin w każdym gospodarstwie, przygotowywana jest też trochę inaczej. My podsuniemy kilka sposobów na jej przygotowanie. Poniżej znajdziesz kilka przepisów, w tym:

  • Nalewka malinowa na spirytusie,
  • Nalewka malinowa na wódce,
  • Malinowa nalewka na bimbrze,
  • Nalewka malinowa z miodem,
  • Nalewka z mrożonych malin,

Każdy wspomniany przepis, został przez nas sprawdzony i jest nie tylko łatwy w wykonaniu, ale przede wszystkim smaczny. Przekonaj się sam!

 

Nalewka z malin może być przygotowana zarówno na spirytusie, na wódce jak i na bimbrze. Poniżej podsuwamy każdy z tych sposobów. Jednak zanim zaczniesz, warto się do tego przygotować. Każdą nalewkę malinową, należy rozpocząć od zebrania lub zakupu odpowiednich malin. Najlepsze będą owoce dojrzałe z przydomowego ogródka, lub innego sprawdzonego źródła. Należy je dokładnie umyć, osuszyć i pozbawić szypułek. Następnie, owoce trzeba dokładnie zalać odpowiednim alkoholem. Na tym etapie, do przechowywania warto uzbroić się w szklane naczynie, np. balony, pojemniki fermentacyjne, szklane słoiki o dużej pojemności. Doskonale sprawdzi się też balon na wino, lub  słój wielofunkcyjny.

 

Nalewka z malin na spirytusie – przepis

Najprostsza nalewka z malin na spirytusie, ma bardzo nieskomplikowany i banalny przepis.

Do jej przygotowania potrzebujemy jedynie:

  • Maliny
  • Cukier
  • Spirytus – najlepiej rozcieńczony z wodą do 70%
  • Szkło – balon, duży słoik, lub słój wielofunkcyjny

 

Na początku należy dokładnie przebrać owoce i wyrzucić zepsute. Następnie owoce płuczemy, osuszamy i pozbywamy szypułek. Następnie Potem do słoja na nalewkę wrzucamy maliny, zasypujemy cukrem i zalewamy rozcieńczonym do 70% spirytusem. Teraz przyda się nam odrobina cierpliwości. Tak przygotowaną nalewkę, odstawiamy na minimum 6 tygodni w ciemne, w miarę ciepłe miejsce. Należy pamiętać, aby co kilka dni wstrząsnąć słojem. Nalewka z malin ze spirytusem na tym etapie jest gotowa do spożycia. Jednak jeśli odstawisz ją na kolejne tygodnie, uzyska jeszcze piękniejszy kolor. Na koniec aby uzyskać klarowny kolor, warto ponownie, nawet kilkukrotnie przefiltrować naszą malinówkę, używając wcześniej wspomnianych naczyń. Po tym zabiegu odstaw słój na kolejny dzień i sprawdź, czy nie zebrał się ponownie osad. Jeśli tak, przefiltruj ponownie.

Gdy uzyskasz już klarowny napój, spokojnie możesz przelać je do karafki, lub butelki na nalewkę. Polecamy użyć kilku mniejszych butelek aby nie musieć odkręcać całości. Uzyskasz dzięki temu więcej małych porcji i będziesz mógł cieszyć się nią całą zimę lub nawet wręczyć bliskim w prezencie.

 

Przepis na nalewkę z malin na spirytusie – składniki:

  • 2 kg malin
  • 1 l spirytusu
  • 1 kg cukru

 

Nalewka z malin na wódce – przepis

Czy można zrobić nalewkę z malin bez spirytusu? Tak! Nalewka z malin na wódce będzie równie smaczna, choć nieco słabsza 🙂

Co potrzebujesz aby wykonać malinówkę na wódce?

  • Maliny
  • Cukier
  • Wódkę  40% lub 45%
  • Szkło

Samo przygotowanie jest podobne do przepisu na malinówkę ze spirytusem. Musimy owoce umyć, wysuszyć, obrać z liści i szczypułek i przygotować szklane naczynie. Sam przepis jednak różni się odrobinę.

 

Nalewka z malin na wódce – składniki:

  • 2 kg świeżych malin
  • 1l wódki 40 lub 45 %
  • 0,5kg cukru

 

Na taką ilość składników, należy użyć minimum słoik 5l. Przełóż do niego maliny, i wlej ok. 800ml wódki. Pozostały alkohol zostaw na później. Przyda się  za około tydzień, gdy będziesz zlewać nalewkę do osobnego naczynia i dodasz cukier. Po zalaniu malin wódką należy wstrząsnąć słojem aby dobrze rozprowadzić alkohol. Tak przygotowany słoik, należy zostawić w ciepłym miejscu na 7dni codziennie delikatnie wstrząsając.

Po tym czasie przelej powstały wywar do innego słoja, zakręć i odstaw. Natomiast do słoja z malinami wlej zostawione 200 ml wódki, dodaj cukier, dokładnie wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce mieszając co jakiś czas.

Po rozpuszczeniu cukru, czyli około dwóch dniach, zawartość należy przelać przez lejek z sitkiem, gazę, lub inne naczynie o drobnych oczkach do odstawionego wcześniej alkoholu, dokładnie odciskając owoce. Gotowy trunek należy przefiltrować analogiczne jak w przepisie ze spirytusem.

 

Nalewka z malin na bimbrze – przepis

Tworzysz własny, domowy bimberek? Z powodzeniem możesz użyć go, do wykonania nalewki malinowej.

Co będzie konieczne, aby nalewka z malin na bimbrze smakowała doskonale?

  • Maliny
  • Cukier
  • Bimber
  • Szkło

 

Czyli nic prostszego 🙂  Nalewka z malin na bimbrze będzie równie dobra, jak na rozcieńczonym spirytusie. Plus taki, że nie musisz już rozcieńczać alkoholu. Sposób wykonania jest analogiczny do nalewki na spirytusie. Wróć więc do akapitu „Nalewka z malin na spirytusie” i zamień go na bimber.

 

Nalewka z malin na bimbrze – składniki:

  • 2 kg malin
  • 1 l bimbru
  • 1 kg cukru

 

Nalewka z malin z miodem – przepis

Nalewka z malin bez cukru? Czemu nie!
Malinówkę możesz również wykonać z użyciem miodu. Nie musimy bezwzględnie używać do tego celu cukru. Na co się zdecydujesz, to kwestia indywidualna, zależna od preferencji. Natomiast nalewka z malin z miodem wymaga wykorzystania zarówno spirytusu jak i wódki w proporcjach 1:1.

 

Nalewka z malin z miodem – co potrzebujesz?

  • 2kg malin
  • 0,5l spirytusu
  • 0,5l wódki
  • 1,5 do 2 szklanek miodu – w zależności jak słodką malinówkę chcemy uzyskać

Dalsze czynności przepisu na malinówkę z miodem, przebiegają troszkę inaczej niż w pozostałych. Aby maliny puściły sok, w balonie lub słoju należy układać je warstwami. Czyli warstwa malin – warstwa miodu, warstwa malin – warstwa miodu. Tak do końca naprzemiennie. Owoce z miodem zalewamy spirytusem kiedy puszczą sok i odstawiamy na ok 2 tygodnie. Po tym czasie, do zawartości dolewamy wódkę i odstawiamy na 4-6 tygodni. nalewka z malin będzie gotowa do przefiltrowania i zabutelkowania po upływie około dwóch lub trzech miesięcy. Ten czas, jest konieczny do całkowitego połączenia się wszystkich składników, czyli malin, miodu, wódki i spirytusu. Nalewka malinowa na miodzie ma wielu zwolenników, więc z pewnością warto spróbować.

 

Nalewka z malin mrożonych – przepis

Domowa nalewka z mrożonych malin nie będzie miała już aż tak intensywnych właściwości jak ze świeżych. Niemniej jednak, jest to jedyny sposób dla osób, które chcą przygotować swój trunek niezależnie od pory roku. Na początek maliny musimy rozmrozić, nie używając do tego żadnych metod. Po prostu – odstawić do rozmrożenia. Możesz to zrobić już w naczyniu, w którym przygotujesz swoją nalewkę. Owoce podczas rozmrażania już zaczną puszczać tak ważne dla nas soki. Kolejne czynności wykonujemy według podanych wcześniej przepisów. W zależności czy chcemy użyć miodu, spirytusu, wódki czy bimbru. Tak jak wspomnieliśmy, nalewka z malin mrożonych możliwa jest do wykonania o każdej porze roku – to jej największy atut.

 

Nalewka z malin – proporcje

Jak widzisz, każdy przepis na malinówkę trochę się od siebie różni, głównie sposobem wykonania. Jednak możemy zauważyć pewną zależność. Wykonując nalewkę malinową, niezależnie od użytego alkoholu, pewne proporcje zostają zachowane. Ile więc dodać spirytusu, wódki, czy bimbru do malin? Możemy to bardzo łatwo obliczyć.

 

Zależność jest taka:

1 kg malin – 0,5l alkoholu, + cukier (połowa wagi owoców).

Tak więc na 1kg malin, użyjemy 0,5l alkoholu i 250g cukru. Na 2kg malin użyjemy 1l alkoholu i 0,5kg cukru. Analogicznie, na 5kg malin użyjemy 2,5l alkoholu i 2,5kg cukru.

butelka icona

Nalewka z malin – przechowywanie

Na koniec niemniej ważna kwestia, czyli przechowywanie nalewki z malin. Przede wszystkim zwróć uwagę, aby Twoje butelki szklane na nalewki były wykonane z grubego szkła, najlepiej bezbarwnego. Natomiast zakrętki do butelek muszą zapewniać im całkowitą szczelność. Zabutelkowany i szczelnie zakręcony trunek, należy przechowywać w zaciemnionym, chłodnym miejscu. Warto również zaopatrzyć się w butelki ozdobne. Wtedy Twój trunek może stanowić niezwykły element dekoracyjny, lub wyjątkowy pomysł na prezent.

Na koniec pozostaje nam już tylko życzyć wszystkim smacznego! 🙂