Strona głowna / Blog
/ Nalewka z truskawek – przepis, właściwości i wskazówki aby była jeszcze lepsza!

Nalewka z truskawek – przepis, właściwości i wskazówki aby była jeszcze lepsza!

17 maja 2022
Nalewka z truskawek – przepis, właściwości i wskazówki aby była jeszcze lepsza!

Nalewka z truskawek to niezaprezeczalny smak lata, zamknięty w butelce! Wyjątkowy smak, aromat, kolor a do tego prozdrowotne właściwości, czynią nalewkę z truskawek jedną z najchętniej przygotowywanych nalewek w naszych domach od wielu lat. Domowa truskawkówka stanowi idealnie dopełnienie długich, jesiennych i zimowych wieczorów z dobrą książką i ciastem. Poznaj najlepsze przepisy na nalewkę z truskawek, sposób przygotowania, proporcje, właściwości i sposób jej przechowywania aby zachowała smak, aromat i swoje właściwości.

Przetwory z truskawek przygotowujemy głównie w lecie, kiedy mamy do dyspozycji polskie, świeże truskawki. O przetworach z truskawek już pisaliśmy na naszym blogu w artykule Przetwory z truskawek, czyli jak cieszyć się ich smakiem przez cały rok?”. Dziś jednak skupimy się głównie na domowej nalewce z truskawek.

 

Nalewka truskawkowa – właściwości

Truskawkówka domowa ma między innymi dobroczynny wpływ na układ trawienny, system krążenia i pomaga w chorobach reumatycznych. W truskawkach znajduje się bardzo wartościowy potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo, cynk i mangan oraz fitocydy które słyną z właściwości bakteriobójczych. Dodany do nalewki alkohol dodatkowo wzmacnia działanie zawartych w truskawkach przeciwutleniaczy.

 

Co będzie potrzebne do wykonania nalewki z truskawek?

Niezależnie od wybranego przepisu, do wykonania nalewki truskawkowej niezbędne będzie wykorzystanie kilku naczyń i narzędzi.

 

Nalewka z truskawek – przepis i proporcje

Nalewkę truskawkową można przygotować na wiele sposobów. Między innymi nalewka, przygotowywana ze świeżych owoców albo z truskawek mrożonych, lub nalewka z soku z truskawek, jak i taka w połączeniu innymi owocami lub dodatkami jak miód, wanilia, mięta czy cytryna. Wariacji  jest mnóstwo, ale my dziś przedstawimy dwa najbardziej popularne przepisy. Będzie to nalewka z truskawek na spirytusie i wódce, nalewka z truskawek na wódce oraz nalewka z truskawek na samym spirytusie. Ewentualny wybór dodatków, jakie zastosujesz zależy od Ciebie.

 

Nalewka z truskawek na spirytusie – przepis, proporcje i sposób przygotowania

Przepis na tradycyjną nalewkę z truskawek na spirytusie nie jest trudny do wykonania. Należy pamiętać, że powinna być przygotowana z dużych, świeżych owoców ze znanego źródła.

Nalewka truskawkowa – składniki i proporcje

  • 1 kg truskawek,
  • 1l spirytusu,
  • 250g cukru,
  • 300ml wody (ilość wody uzależniona będzie od tego jak mocne nalewki lubisz)

 

Nalewka truskawkowa – sposób przygotowania

Truskawki należy opłukać i obrać ze szypułek. Co ważne, nigdy nie robimy tego odwrotnie, aby nie straciły cennego soku.  Owoce wrzucamy do słoja i zasypujemy cukrem.

Słój należy szczelnie zakręć i wymieszać dokładnie jego zawartość – właśnie dlatego warto mieć słoik o większej pojemności. Tak wymieszane truskawki z cukrem pozostawiamy ciepłym miejscu na minimum 2h (lub na dobę). Słoneczny parapet będzie do tego odpowiednim miejscem.

Następnie spirytus mieszamy z wodą i zalewamy owoce w których powinna pojawić się spora ilość soku. Zawartość mieszamy i zakręcamy słój. Tak przygotowaną mieszankę pozostawiamy na ok. 30 dni.

Po tym czasie przecedzamy powstałą nalewkę za pomocą sitka i znów pozostawiamy na ok. 2/3 tygodnie do klarowania. Następnie sklarowaną nalewkę należy zlać znad osadu do innego naczynia. Tę czynność możesz powtórzyć, aby mieć pewność uzyskania krystalicznie czystej nalewki. W celu przyspieszenia procesu możesz użyć środka do klarowania nalewek Turbo Klar.

Po sklarowaniu nalewki pozostaje już rozlanie do butelek na nalewki, nakleić etykietkę na truskawkówkę aby oznaczyć zawartość i datę produkcji i odłożyć do dojrzewania. Minimalny czas leżakowania to 3 miesiące, ale zachęcamy aby pozostawić na okres 12 miesięcy. Po tym czasie uzyskasz pełnię smaku i aromat, który zaskoczy nie tylko Ciebie, ale i każdego, kogo poczęstujesz domową nalewką z truskawek.

Bimberek nalewka z truskawek

Nalewka z truskawek na spirytusie i wódce – przepis, proporcje i sposób przygotowania

Innym sposobem jest przygotowanie nalewki z truskawek na spirytusie i wódce jednocześnie.

  • 1 kg truskawek
  • 250 g cukru
  • 500 ml spirytusu
  • 200 ml wody
  • 500 ml wódki 40%

Sposób przygotowania jest dokładnie taki sam, jak wyżej. Jedyną różnicą jest zalanie owoców roztworem spirytusu, wody i wódki.

 

Nalewka z truskawek na wódce – przepis, proporcje i sposób przygotowania

Dla amatorów delikatniejszych alkoholi polecamy nalewkę z truskawek na wódce. Bez dodatku spirytusu. Tak przygotowana nalewka będzie równie aromatyczna lecz delikatniejsza w smaku przez mniejsze stężenie alkoholu.

  • 1 kg truskawek,
  • 750 ml wódki,
  • 250g cukru,

 

Nalewka truskawkowa na wódce – sposób przygotowania

Umyte, obrane i pokrojone na kawałki truskawki wsypujemy do słoja zasypując cukrem i odstawiamy na minimum 2h – idealnie na 1 dobę, by truskawki puściły sok. Po tym czasie zalewamy owoce wódką na okres 3 tygodni. Po tym czasie zlewamy przez gęste sitko i rozlewamy do butelek. Przed zabutelkowaniem możesz dodać zaprawkę truskawkową dla wzmocnienia smaku i aromatu.

 

Co zrobić aby podbić smak nalewki z truskawek? – wskazówki

  • Aby podbić smak i aromat nalewki z truskawek, warto przed zabutelkowaniem dodać odpowiednią ilość zaprawki do alkoholu o smaku truskawki.
  • Możesz do nalewki dodać ok 20ml soku z limonki
  • Nalewka truskawkowa świetnie smakuje także z dodatkiem mięty
  • Możesz dodać miód dla uzyskania bardziej oryginalnego smaku (jednocześnie zmniejszając ilość cukru)
  • Dla pełni smaku użyj bardzo dojrzałych owoców

 

A co z truskawkami z nalewki?

Odcedzone z nalewki truskawki możesz z powodzeniem użyć ponownie. W żadnym wypadku ich nie wyrzucaj! Możesz dodać je do różnego rodzaju słodkich deserów, lodów lub wypieków, choć z przeznaczeniem tylko dla dorosłych, ponieważ zawierają dużą ilość mocnego alkoholu!

Domowa nalewka z truskawek to na pewno jedna z nalewek które zdecydowanie warto przygotować. Ma nie tylko wyjątkowe właściwości, ale i smakuje niesamowicie! Doskonale sprawdza się również na prezent. Wystarczy rozlać ją do ozdobnych butelek na nalewki i przewiązać kokardką. Taki prezent z pewnością ucieszy każdego solenizanta!