Strona głowna / Blog
/ Ocet jabłkowy – przepis, właściwości i zastosowanie

Ocet jabłkowy – przepis, właściwości i zastosowanie

24 lutego 2023
Ocet jabłkowy – przepis, właściwości i zastosowanie

Ocet jabłkowy – przepis na jego wykonanie jest niezwykle prosty, wymaga jedynie kilku składników i odrobiny cierpliwości. Niestety ocet jabłkowy dostępny w sklepach, zazwyczaj nie ma najwyższej jakości. Jest to główna przyczyna, dlaczego warto wykonać ocet jabłkowy samodzielnie w domu. Tylko dzięki temu masz gwarancję jego jakości, naturalności i braku chemicznych dodatków i wspomagaczy. Domowy ocet jabłkowy zawiera mnóstwo prozdrowotnych właściwości a przepis na jego wykonanie jest banalny.

W tym artykule poznasz nie tylko przepis na ocet jabłkowy, ale poznasz również proporcje, sposób wykonania, właściwości  i zastosowanie. Dowiesz się nie tylko jak zrobić ocet jabłkowy, ale też jak go stosować i jak przechowywać aby zachować jego świeżość i właściwości na długo.

Miłego czytania!

Ocet jabłkowy – właściwości. Dlaczego warto go pić?

Właściwości octu jabłkowego są bardzo szerokie. Zawiera między innymi sód, potas, miedź, fluor, fosfor, żelazo, bioflawonoidy, pektyny, kwas cytrynowy, mlekowy i octowy oraz mnóstwo witamin, w tym witaminy A, C, E, P oraz B. Ocet jabłkowy wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej, przez co pomocny jest przede wszystkim przy odchudzaniu. Reguluje również poziom cukru we krwi, przez co zalecany jest podczas terapii cukrzycy, zwiększa uczucie sytości, przez co wpływa na spożywanie mniejszych ilości kalorii przy posiłku,

Ocet jabłkowy wpływa również pozytywnie na kondycję naszej skóry. Odnotowuje się jego dobroczynny wpływ na zmiany skórne takie jak brodawki, kaszaki, odciski, zmarszczki, przebarwienia, liszaje , łupież a nawet łuszczycę.  Dzieje się tak dzięki właściwościom antybakteryjnym i kwasowemu pH.

Ocet jabłkowy – przepis i proporcje

Zastanawiasz się jak zrobić ocet jabłkowy we własnym domu? Nic prostszego! Przepis na ocet jabłkowy jest wyjątkowo łatwy w przygotowaniu. Wymaga zaledwie kilku akcesoriów i składników i odrobiny cierpliwości.

Ocet jablkowy przepis bimberek blog

Ocet jabłkowy – składniki i proporce:

  • 1kg jabłek (najlepiej takie odmiany jak papierówki, antonówki, renety, ale tak na prawdę wszystkie jabłka będą odpowiednie)
  • 1l przegotowanej wody w temperaturze pokojowej
  • 5 stołowych łyżek cukru (Jedną stołową łyżkę na 250 ml wody)

Akcesoria jakie potrzebujesz do wykonania octu jabłkowego to, wyłącznie duży, szklany słoik, szklane butelki z zakrętkami i kawałek gazy lub ściereczkę.

Ocet jabłkowy – przepis i sposób wykonania:

Przepis na ocet jabłkowy nie wymaga wiele pracy ani żadnych dodatkowych umiejętności. W zasadzie może go przygotować każdy, we własnych czterech ścianach.

Poznaj najprostszy przepis na ocet jabłkowy, który wykonasz w zaledwie pięciu krokach:

  • Krok 1. Jabłka należy bardzo dokładnie umyć, osuszyć i pokroić na ćwiartki (wraz z gniazdami).
  • Krok 2. Umyte i pokrojone jabłka należy umieść w dużym, szklanym słoiku i zalać odpowiednią ilością przegotowanej, letniej, osłodzonej wody.
  • Krok 3. Słoik należy przykryć gazą lub ściereczką. Warto zacisnąć ją gumką recepturką lub sznurkiem.
  • Krok 4. Słoik odstawiamy zacienione, ciepłe miejsce. Należy pilnować, aby jabłka cały czas znajdowały się pod powierzchnią wody. W przeciwnym razie może pojawić się pleśń. Wtedy ocet nadaje się jedynie do utylizacji. W tym celu warto jabłka docisnąć szklanką lub talerzykiem aby utrzymać owoce pod powierzchnią wody. Tak przygotowany ocet odstawiamy na okres około 4 tygodni.
  • Krok 5. Po upływie tego czasu z powierzchni słoja należy zdjąć powstały osad, zwany matką octową i przelać gotowy ocet do czystych, szklanych butelek, przelewając przez sitko i dokładnie zakręcić.

Uwaga! Jeśli w occie wyczuwasz zapach wina, lub pojawiają się pęcherzyki powietrza na jego powierzchni, odstaw słój jeszcze na ok 1-2 tygodnie.

To tyle! Jak widzisz, pracy niewiele. Musisz jedynie wykazać się cierpliwością aby móc cieszyć się swoim własnoręcznie przygotowanym, domowym, najzdrowszym octem jabłkowym.

Ocet jabłkowy – zastosowanie

Zastosowanie octu jabłkowego jest niesamowicie szerokie. Począwszy od wykorzystaniu do spożycia, poprzez kosmetykę jak i higiena. Przedstawimy kilka najbardziej powszechnych zastosowań:

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Ocet jabłkowy może być stosowany jako środek wspomagający odchudzanie. Zastanawiasz się jak pić ocet jabłkowy na odchudzanie? Nic prostszego! Aby wspomóc dietę odchudzającą, wystarczy  1-2 łyżki stołowe octu jabłkowego (ok. 15-30 ml) zmieszać z jedną szklanką przegotowanej wody. Tak przygotowany napój pijemy raz dziennie lub rozbijamy na 2 porcje — najlepiej rano na czczo i przed jedzeniem w ciągu dnia. Wprowadzenie do diety octu jabłkowego, poza właściwościami odchudzającymi, wpływa również dobroczynnie na poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Ocet jabłkowy w kosmetyce

Ocet jabłkowy często spotykany jest w kosmetyce. Miedzy innymi, może być używany jako tonik do codziennego oczyszczania skóry twarzy. Stosowanie go przywraca naturalne pH skóry. W takim przypadku należy rozcieńczyć ocet w stosunku: 1 część octu jabłkowego i dwie części wody. Podobnie ocet możesz dodać do kąpieli w celu przywrócenia pH skóry ciała.

Ocet jabłkowy poprawia również kondycję włosów pomagając domykać łuski włosów. Włosy stają się dzięki temu bardziej nawilżone, lśniące i miękkie. Może być stosowany jako płukanka z octu jabłkowego na włosy. Należy przygotować ją poprzez rozcieńczenie octu z wodą w stosunku 1:1.

Ocet jabłkowy w celach zdrowotnych – płukanki i okłady

Okład z octu jabłkowego jest doskonały na wszelkiego rodzaju urazy i stłuczenia, skręcenia czy obrzęki. Sprawdza się również do smarowania obrzękniętych i swędzących miejsc po ukąszeniach owadów – również u dzieci.  Przy okazji skutecznie odstrasza owady. Domowy ocet jabłkowy to również doskonały preparat do płukania jamy ustnej przy bólu gardła.

Ocet jabłkowy w codziennym użytku

Ocet jabłkowy może być również wykorzystywany w codziennych obowiązkach domowych jako ekologiczny środek do sprzątania z octu. W celu jego przygotowania wystarczy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:2. 1 część octu, 2 części wody. Stanowi również doskonały sposób na odstraszanie owadów takich jak muszki owocówki czy komary. Przygotuj w tym celu roztwór w butelce ze spryskiwaczem i stosuj gdzie chcesz!

Jak pić ocet jabłkowy?

Dla uzyskania właściwości zdrowotnych i odchudzających, należy spożywać ok. 2 łyżek octu jabłkowego dziennie. W tym celu przygotowujemy napój składający się z:

  • 2 łyżki octu jabłkowego – z dobrego źródła (najlepiej własnoręcznie przygotowany)
  • 1 szklanka przegotowanej wody

Szklankę wody z octem jabłkowym wypijamy jednorazowo rano, na czczo lub dzielimy na pół i jedną połowę na czczo, drugą przed większym posiłkiem w ciągu dnia.

Natomiast oprócz tego, ocet jabłkowy z powodzeniem może stanowić substytut tradycyjnego octu spirytusowego. Jest zdrowszy, łagodniejszy w smaku a przy tym wspomaga trawienie. Jest również zdecydowanie lepszą alternatywą octu dla dzieci.

Jak przechowywać ocet jabłkowy?

Przechowywanie octu jabłkowego nie jest zbyt wymagając. Jedynie warto zadbać o szklane butelki z odpowiednio szczelnymi zakrętkami, aby zachować wszelkie właściwości, smak i aromat octu. Możesz przechowywać go w kuchennej szafce. Jeśli zastanawiasz się jak długo może stać ocet jabłkowy, to odpowiedź jest prosta. Aż go zużyjesz 🙂 Ocet to naturalny konserwant. Nie ma możliwości żeby się zepsuł.

Szukasz słoika do przygotowania octu jabłkowego? Sprawdź poniższe, przykładowe propozycje i kliknij w zdjęcie aby poznać więcej szczegółów: