Strona głowna / Blog
/ Syrop cukrowy – czyli jak zrobić popularny dodatek do drinków, nalewek, wina czy ciast?

Syrop cukrowy – czyli jak zrobić popularny dodatek do drinków, nalewek, wina czy ciast?

7 lutego 2022
Syrop cukrowy – czyli jak zrobić popularny dodatek do drinków, nalewek, wina czy ciast?

Syrop cukrowy to bardzo popularny dodatek wykorzystywany do drinków, nalewek, ciast, deserów, whisky, wina itp. Znany jest również pod angielską nazwą Simple Syrup. Jest to barmański „must have” dodawany często do drinków, koktajli i lemoniad, ale i również wykorzystywany w produkcji nalewek, win, ciast, deserów itp.

W dzisiejszym artykule znajdziesz informacje co to jest syrop cukrowy, znajdziesz przepis jak samodzielnie go zrobić, do czego wykorzystać i jakie zachować proporcje w jego przygotowaniu. Miłego czytania!

 

Syrop cukrowy – co to jest?

Syrop cukrowy, to jak już wspomnieliśmy wyżej, bardzo popularny dodatek do drinków, lemoniad, whisky, wina, koktajli, a nawet ciast  deserów. Co to jest syrop cukrowy? To nic innego, jak mieszanka wody, cukru, a wersji rozszerzonej również cytryny lub kwasku cytrynowego. Oczywiście można kupić już gotowy syrop w sklepach, lub przygotować go samemu w domu.

 

Jak zrobić syrop cukrowy – proporcje

Standardowo proporcje syropu cukrowego wynoszą 1:1.

  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka wody

Oczywiście ilość cukru możesz zwiększyć nawet dwukrotnie, w zależności od potrzeb i preferencji.

 

Inną wersją syropu jest ten, z dodatkiem soku z cytryny.

Proporcje na syrop cukrowy z cytryną:

  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka wody
  • 1-2 łyżki soku z cytryny

 

Syrop cukrowy – przepis

Jak zrobić syrop cukrowy? To nic trudnego! W przypadku syropu składającego się z podstawowych dwóch składników, cukru i wody, wystarczy podgrzać lub zagotować wodę i dodać cukier mieszając do całkowitego rozpuszczenia. W drugiej wersji syropu cukrowego, proporcje są podobne: 1 szklanka cukru, jedna szklanka wody i dodatkowo  1 duża łyżka soku z cytryny. Również w tym wypadku warto podgrzać wodę, by cukier całkowicie się rozpuścił a sok z cytryny zmieszał z pozostałymi składnikami.

 

Przechowywanie syropu cukrowego

Syrop po jego przygotowaniu i ostudzeniu, można przechowywać nawet kilka tygodni, pod warunkiem przechowywania w szczelnie zamkniętych, szklanych buteleczkach. Butelki możesz przechowywać w lodówce. Druga możliwość, to przelanie jeszcze gorącego syropu do szczelnych butelek i przechowywanie w zacienionym miejscu, np. w kuchennej szafce. Tak przechowywany syrop po otwarciu należy jednak przełożyć do lodówki.

 

Jaki cukier użyć do syropu cukrowego?

Syrop można przyrządzić praktycznie z każdego rodzaju cukru. Zarówno ze „zwykłego”, białego cukru, brązowego, trzcinowego itp. Najlepiej rozpuszczalnym gatunkiem jest cukier puder. Z powodzeniem możesz również użyć ksylitol jako zamiennik tradycyjnego cukru. Syrop przygotowany z białego cukru ma zupełnie neutralny smak i można go używać praktycznie do wszystkiego, co chcesz posłodzić: mrożona herbata, nalewki, koktajle, shake’i, lemoniady, kompoty, wina, ciasta, desery i wiele innych. Natomiast syrop na bazie brązowego cukru jest bardziej aromatyczny, wiec znajdzie zastosowanie bardziej do deserów, ciast, kawy, drinków z ciemnych alkoholi jak np. Whisky, czy kompotów.

 

Do czego użyć syropu cukrowego?

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, syrop cukrowy możesz dodać do wszystkiego, co chcesz posłodzić. Przedstawimy kilka głównych sposobów jego użycia:

 

Syrop cukrowy do drinków

Przygotowanie drinków z syropem cukrowym to bardzo powszechny sposób jego wykorzystywania. Mówi się nawet, że syrop to barmański Must Have. Powoduje on wzmocnienie smaku i aromatu każdego drinka. Taką ciekawostką jest fakt, że podczas przygotowywania syropu możesz dodać do niego inne dodatki jak cynamon, kardamon czy przyprawy korzenne – należy je jednak wyjąć przed rozlaniem do butelek. Najpopularniejsze drinki z syropem cukrowym to Mohito, Whisky Sour, Gin Fizz itp.

 

Syrop cukrowy do nalewki

Kolejnym sposobem na wykorzystanie syropu cukrowego są domowe nalewki. Nie ma możliwości wykonania nalewki bez niego, ponieważ cukier trudno rozpuszcza się w alkoholu i może spowodować, że nalewka zmętnieje, dlatego stosuje się do nich syrop. W przygotowaniu syropu cukrowego do nalewek proporcje to najczęściej 1:1 lub 1:2 z przewagą cukru. Proporcje syropu cukrowego do nalewek zależne są od przepisu i od preferencji.

 

Syrop cukrowy do wina

Również w procesie przygotowania domowego wina, często wykorzystywany jest syrop cukrowy. Cukier do wina konieczny jest w momencie dodania drożdży. Jest to konieczny składnik fermentacji wina, ponieważ cukier stanowi pożywkę dla drożdży. Wyjątek stanowi wino z winogron. Zalecamy jednak nie dodawać od razu całego syropu cukrowego do wina, który jest w przepisie. Dzieli się go na 2 lub 3 mniejsze porcje i dodaje porcjami  w zależności od postępów fermentacji. Zazwyczaj co 7 dni,

 

Syrop cukrowy do ciast i deserów

Jak zrobić syrop cukrowy bimberek

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej syrop cukrowy można użyć do wszystkiego, co wymaga dosłodzenia. Syrop można oczywiście użyć również do wszelkiego rodzaju ciast i deserów jako zamiennik tradycyjnej porcji cukru.

 

Syrop słodzący z ksylitolu

Do przygotowania syropu możesz z powodzeniem wykorzystać również ksylitol. To bardziej kosztowny wariant, ale jeśli nie używasz cukru, to najlepsze rozwiązanie, w przeciwieństwie do Stewii, ponieważ Stewia pozostawia charakterystyczny posmak. Dużą zaletą syropu wykonanego na bazie ksylitolu jest idealna przezroczystość. 1 łyżka ksylitolu to odpowiednik 1 łyżki cukru. Syrop cukrowy z ksylitolu jest jednak nieco mniej słodki niż syrop z cukru.

 

Syrop cukrowy do herbaty, lemoniady i innych napoi bezalkoholowych

Własnoręcznie wykonany syrop możesz również wykorzystać do zrobienia pysznej, domowej lemoniady, herbaty, tak na zimno jak i na ciepło, kompotów i innych napoi bezalkoholowych. Tu proporcje pozostawiamy Wam – wszystko zależy od Waszych kubków smakowych.

 

Do czego jeszcze możesz użyć syrop cukrowy?

Jednym słowem – do wszystkiego! Do ciastek, deserów, koktajli na bazie śmietany, mleka czy jogurtu naturalnego, do lodów, naleśników, pancake’ów, soków wyciskanych z owoców, babeczek, gofrów, do kawy – ciepłej oraz mrożonej, do wody z cytryną lub limonką i wielu innych produktów. Jest to bowiem alternatywa dla tradycyjnego cukru. Szczególnie przydatny w przypadku wykonywania napojów na zimno, ponieważ często trudno jest o całkowite rozpuszczenie się cukru w zimnej wodzie.