Strona głowna / Blog
/ Jak otworzyć słoik? Czyli 10 sprawdzonych sposobów na upartą zakrętkę

Jak otworzyć słoik? Czyli 10 sprawdzonych sposobów na upartą zakrętkę

11 grudnia 2021
Jak otworzyć słoik? Czyli 10 sprawdzonych sposobów na upartą zakrętkę

Chyba każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz w życiu męczyć z upartym słoikiem który ani myślał się odkręcić 🙂 Kiedy wieczko jest bardzo zassane, to prawdziwa zmora każdego kto podejmuję tę nierówną walkę. Sam fakt, ze wieczko słoika jest tak mocno zakręcone, że nie jesteśmy w stanie go odkręcić świadczy zazwyczaj o dobrej pasteryzacji. Przez to nasze przetwory są bardzo dobrze zabezpieczone. Problem pojawia się jednak przy próbie jego otwarcia. Sprawdź więc nasze sprawdzone sposoby jak otworzyć zassany słoik.

Otwieracz do słoikówOtwieracz do słoików bimberek

Pierwszy i najprostszy sposób to otwieracz do słoików. Jest to sposób dzięki któremu otworzymy słoik bez użycia dużej siły a przy tym nie uszkodzimy wieczka, więc z powodzeniem będziesz mógł użyć go ponownie. Otwieracz do słoików zazwyczaj jest narzędziem uniwersalnym, określa jedynie minimalną i maksymalną średnicę zakrętki. W celu otwarcia słoika wystarczy nałożyć otwieracz na wieczko, ścisnąć dwie rączki i przekręcić. Jest to zdecydowanie łatwiejszy sposób i wymagające użycia mniejszej siły niż nierówna walka rękami.
Jeśli natomiast zastanawiasz się jak otworzyć słoik bez otwieracza, bo akurat takiego nie posiadasz, czytaj dalej a podsuniemy kilka innych sposobów. Jeśli więc szukasz sposobu jak odkręcić słoik bez uszkodzenia zakrętki – to jeden z najleszych sposobów.

 

 

Otwieranie słoika nożem

Sposób „na nóż” znają chyba wszyscy – a może się mylimy? 🙂 W celu otwarcia słoika za pomocą noża, musimy wyjątkowo uważać. Wcale nie rekomendujemy tej metody z kilku powodów. Przede wszystkim jest to sposób najmniej bezpieczny – chyba tego nie trzeba tłumaczyć. Ale poza kwestiami bezpieczeństwa, sposób ten zazwyczaj uszkadza wieczka, więc ponowne jego użycie może być niemożliwe. Jednocześnie istnieje ryzyko uszkodzenia również samego noża. Jeśli jednak trafimy na taki uparty słoik a nie zależy nam na wieczku, zawsze możemy spróbować. Wybierz jednak nóż o sztywnym ostrzu. W celu otwarcia włóż delikatnie nóż od dołu, między wieczko a gwint słoika i delikatnie podważ aż usłyszysz, że pod zakrętkę dostało się powietrze. Jak to się uda, odkręcisz słoik rękami bez użycia dużej siły.

Stukanie słoikiem o blat

Ten sposób również jest dosyć powszechny więc wiele osób może go znać. W celu otwarcia zassanego wieczka weź słoik w dłonie i delikatnie stukaj bokiem zakrętki o blat jednocześnie orając słoik. Jednak i w tym przypadku wieczko może ulec uszkodzeniu. Jednocześnie uważaj, aby w blacie nie zrobić sobie dziur 🙂 Nie warto!

Uderz słoik od spodu

Kolejny sposób wymaga użycia większej siły. A mianowicie – stukanie w dno słoika. Możesz oczywiście postukać słojem np. w blat stołu, ale istnieje ryzyko uszkodzenia nie tylko słoika, ale i stołu 🙂 Lepszym pomysłem będzie postukanie z wyczuciem dna słoika otwartą dłonią. Jednak warto uważać, aby nie narobić sobie siniaków. Często takie postukanie dna słoika powoduje, ze wieczko delikatnie popuści i otwarcie będzie łatwiejsze. W tym przypadku nie uszkodzisz wieczka więc ponowne użycie będzie możliwe.

Otwieranie słoika gumką recepturką

Otwieranie słoika gumką recepturką to sposób wyjątkowo łatwy. Wystarczy użyć gumki którą prawdopodobnie każdy ma w swoim domu. W tym celu nałóż gumkę dookoła wieczka i odkręcaj. Użycie gumki recepturki zwiększy opór, co zdecydowanie ułatwi otwarcie.

Otwieranie słoika drewnianą łyżką

Brzmi dziwnie, prawda? Bo co wspólnego mogą mieć ze sobą zakręcony słoik i drewniana łyżka? 🙂 A jednak! Otwieranie słoika przy pomocy drewnianej łyżki to łatwy i jednocześnie bezpieczny pomysł. Za pomocą drewnianej łyżki wystarczy postukać w nakrętkę słoika z każdej strony. Kiedy usłyszysz, że zakrętka nieco odpuściła, zdecydowanie łatwiej będzie ją odkręcić. Oczywiście możesz użyć w tym celu innych narzędzi, ale drewniana łyżka nie spowoduje odkształceń wieczka przez co ryzyko uszkodzenia jest zdecydowanie mniejsze.

Gumowa rękawiczka

Gumowa rękawiczka w kuchni przydaje się w wielu przypadkach. Otwieranie słoika jest jednym z nich. Wystarczy na suchą dłoń nałożyć gumową rękawiczkę i odkręcić słoik. W ten sposób podobnie jak przy użyciu gumki recepturki zmniejszysz opór, ręka nie będzie się ślizgać i otwarcie słoika będzie łatwiejsze.

Otwieranie słoika gorącą wodą

Sztuczka z gorącą wodą nie jest powszechna. Szczerze mówiąc nie wiemy dlaczego 🙂 Jest to jeden z łatwiejszych sposobów na otwarcie słoika bez użycia siły. Wystarczy włożyć zakręcony słoik na kilka minut do gorącej wody. Dzięki temu zniwelujemy podciśnienie w słoiku, które powstało podczas pasteryzacji. Pod wpływem wysokiej temperatury, zgodnie z prawami fizyki rozszerzy się również metalowa zakrętka, przez co odkręcenie będzie banalnie łatwe.

Dziura w słoiku

Ostatni sposób na otwarcie słoika jest najbardziej inwazyjny i po nim nie ma możliwości ponownego użycia wieczka. Mianowicie polega na wykonaniu w zakrętce nawet małej dziurki. Np. ostrym nożem, czy szpikulcem. W ten sposób dopuścimy do środka powietrze i zakrętka „puści”. Sposób ten nada się tylko w przypadku, kiedy wykorzystamy całą zawartość słoika lub mamy zakrętkę na zastępstwo 🙂

Kuchenna ścierka

Na uparty słoik często sprawdza się również pomoc kuchennej ściereczki. Wystarczy nałożyć ją na wieczko aby zniwelować ślizganie się dłoni po zakrętce. Często tak prostu sposób pomoże nam w odkręceniu zassanej zakrętki na słoiku.

 

Jak widzisz istnieje kilka sposobów na otwarcie zbyt mocno zakręconego słoika. Bardziej, lub mniej inwazyjne. Jednak chyba najprostszym z tych sposobów, jednocześnie najbardziej bezpiecznych sposobów – tak dla nas samych jak i dla słoika i zakrętki, jest sposób wspomniany na początku. Czyli użycie otwieracza do słoików. Koszt takiego narzędzia wynosi zaledwie kilka złotych, a jest nieocenioną pomocą w każdej kuchni. Szczególnie, kiedy nie mamy w pobliżu do dyspozycji nikogo silniejszego 🙂