Strona głowna / Blog
/ Ogórki kiszone – przepis na najlepsze, domowe ogórki na zimę

Ogórki kiszone – przepis na najlepsze, domowe ogórki na zimę

5 lipca 2022
Ogórki kiszone – przepis na najlepsze, domowe ogórki na zimę

Ogórki kiszone – przepis, proporcje, przygotowanie i przechowywanie – wszystko to, poznasz czytając nasz artykuł. Kiszone ogórki to niezbędny dodatek w każdym polskim domu. Doskonałe do kanapek, do sałatek, jako dodatek do obiadów i wielu innych potraw. Nie znamy nikogo, kto nie miał okazji próbować kiszonych okazji. Co więcej, nie znamy nikogo, kto ich nie lubi!

Kiszone ogórki to typowo polski smakołyk. Za granicą sa mało popularne, a wręcz przeciwnie. Dla wielu osób zza granicy brzmi to bardzo „egzotycznie” W końcu można powiedzieć, że jemy sfermentowane ogórki 😉 Jednak u nas cieszą się one bardzo dużym uznaniem. Samo ich przygotowanie nie jest ani trudne ani skomplikowane, dlatego tak często można je spotkać w polskich domach. W tym artykule poznasz nie tylko przepis jak zrobić ogórki kiszone, ale również ich właściwości, proporcje, kalorie, oraz sposób ich przechowywania.

Właściwości ogórków kiszonych

Zacznijmy jednak od właściwości zdrowotnych kiszonych ogórków kiszonych o których warto wiedzieć. Przede wszystkim, ze względu na sporą zawartość bakterii kwasu mlekowego, ogórki kiszone to naturalny probiotyk mający nieoceniony wpływ na nasz organizm. Przez to wzmacniają odporność i wspomagają trawienie. Jednak to nie wszystko! Dzięki temu, że kiszone ogórki posiadają również błonnik, zapobiegają zaparciom. W procesie fermentacji w ogórkach kiszonych powstaje również spora ilość witaminy C, o której wpływie na ludzki organizm z pewnością nie musimy przypominać. Kiszone ogórki to to również bogate źródło witaminy A, która miedzy innymi korzystnie wpływa na nasz wzrok. Warto również wspomnieć, że zarówno same ogórki, jak i sok z ogórków kiszonych to doskonałe lekarstwo na kaca 🙂

Jednak czy ogórki kiszone to zawsze zdrowy wybór? Ich jedynym minusem jest niestety duża zawartość soli. Przez to osoby chorujące na nadciśnienie, będące na niskosodowej diecie, nie powinny spożywać ich w nadmiarze. Jest to jednak doskonały dodatek dla osób będących na diecie. Kiszone ogórki posiadają bowiem zaledwie 10 kcal na 100g!

Ogórki kiszone – proporcje

Osobom które pierwszy raz decydują się na wykonanie ogórków kiszonych, najwięcej problemów sprawiają proporcje. Ile dodać soli? czosnku? ile chrzanu? – to pytania które najczęściej się pojawiają. Spróbujemy na nie odpowiedzieć, chociaż nie jest to jednoznaczna odpowiedź.

Ogórki kiszone – ile soli

Zasadniczo proporcje to 1 łyżka soli na 1 litr wody. Jednak tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest to jednoznaczna odpowiedź. Niektóre przepisy mówią nawet o 2 łyżkach soli na 1l wody. Wszystko zależy od upodobań. Jeśli lubisz naprawdę słone ogórki kiszone, możesz faktycznie podwoić ilość soli.

Jaka sól do ogórków kiszonych?

Tu również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Idealna byłaby sól kamienna. Jest po prostu zdrowsza. Jednak zwykła sól jodowana również się nada.

Ogórki kiszone – ile czosnku?

Na to pytanie też nikt nie odpowie ostatecznie. W polskich domach najczęściej czosnku daje się „na oko” 🙂 Jednak zazwyczaj ok 2/3 ząbki na jeden słoik 900ml

Ile chrzanu do ogórków kiszonych?

Nie zdziwicie się chyba jeśli napiszemy, ze nie ma na to ostatecznej odpowiedzi? 🙂 Idealną odpowiedzią jest – ile lubisz 🙂 Ale wiemy że w szczególności osoby poczatkujące mogą mieć z tym kłopot. Korzeń chrzanu najlepiej przekroić wzdłuż na cztery części, a następnie na 3/4cm paski. Dwa takie paski na słoik będzie optymalną ilością.

Ile kopru do ogórków kiszonych?

Ile chcesz!

Nie pomogliśmy, prawda? 🙂 Zasadniczo wystarczą ok 3/4 gałązki wraz z baldachami, czyli tą częścią z kwiatami. Jednak również wszystko zależy od upodobań.

Czy dodawać liście do ogórków kiszonych?

Kwestia upodobań. Nie ma konieczności, jednak znajdą się osoby, które bez tego sobie nie wyobrażają kiszonek. Można dodać: liście chrzanu, zielone liście dębu oraz liście czarnej porzeczki, winorośli lub wiśni.

Ogórki kiszone – przepis

Teraz przechodzimy do najważniejszej kwestii czyli przepis na ogórki kiszone. Gwarantujemy, że nie jest to zadanie trudne i czasochłonne.

Słoiki 900ml Bimberek sklep wieczko

Czego potrzebujesz do przygotowania ogórków kiszonych na zimę?

  • Sól
  • Woda
  • Chrzan
  • Koper – gałązki wraz z baldachami czyli częścią kwiatową
  • Czosnek
  • Szklane słoiki – idealne będą słoiki 900ml, jednak możesz użyć dowolnych słoików na przetwory
  • Nowe zakrętki do słoików
  • Duży garnek
  • Pracę ułatwi również lejek do słoików
  • I najważniejsze – świeże ogórki 🙂

 

Jak zrobić ogórki kiszone?

Przede wszystkim podstawą jest dobór ogórków. Najlepsze będą te, kupione z pewnego źródła, niepryskane, małe i świeże. Należy je dokładnie umyć, i wymoczyć w zimnej wodzie ok 30min. Najlepsze będą ogórki małe i twarde.

Najlepiej świeży, polski czosnek obierz i podziel na ząbki. Choć niektórzy też nie obierają czosnku. Chrzan przekrój wzdłuż na cztery części a następnie na ok 3/4cm kawałki.

Kiszone ogórki przepis blog bimberek

Szklane słoiki 900ml należy umyć i osuszyć lub wyparzyć. Pamiętaj, ze słoiki możesz użyć wielokrotnie, jednak zakrętki powinny być nowe. Tylko wtedy masz gwarancję ich szczelności. Przygotuj taką ilość słoików, aby zmieścić wszystkie ogórki.

Ostatni krok to zalewa do ogórków kiszonych. Tu akurat nie ma nic trudnego. W dużym garnku należy zagotować wodę z solą wg podanych wyżej proporcji, czyli minimum 1 łyżka soli na 1 litr wody.

Ogórki należy poukładać w słoikach najlepiej pionowo i dosyć ciasno. Między warzywa włóż czosnek i chrzan i koper. Wodę z solą zagotuj, zalej górki tak, aby w całości były przykryte i w miarę możliwości jak najszybciej szczelnie zakręć słoik dedykowaną zakrętką i odstawić do ostygnięcia. Do zalania słoików zalewą przyda się lejek do słoików.

Dlaczego ogórki kiszone w słoikach syczą?

Osoby niedoświadczone w produkcji domowych ogórków kiszonych często martwi syczenie w słoikach, szczególnie w pierwszych dniach kiszenia. Jednak uspokajamy! Mogą lekko syczeć. Dzieje się też tak, że solanka potrafi wyciekać ze słoików. To również nie jest powód do zmartwienia. Jest to zjawisko normalne, ponieważ proces kiszenia w szczególności na początku jest bardziej dynamiczny. Absolutnie nie warto wtedy odkręcać słoików, a jedynie lekko wytrzeć.

Ogórki ukiszą się po około dwóch tygodniach a maksymalnie 20 dniach będą idealne do jedzenia 🙂

Domowe ogórki kiszone – przechowywanie

Ogórki kiszone na zimę należy przechowywać w chłodnym pomieszczeniu. Idealna będzie spiżarka, bądź piwnica. Zbyt ciepłe pomieszczenie może spowodować, ze ogórki zrobią się w środku puste. Ponieważ będą zbyt szybko pęcznieć a woda będzie wręcz gazować. Taka sytuacja powstaje, ponieważ w ogórkach kiszonych trzymane w zbiera się nadmiar dwutlenku węgla, zamiast powoli przechodzić do zalewy. Słoiki po kilku dniach od przygotowania powinny się zassać i uszczelnić wieczko. Często nawet tak, że powstaje problem z ich odkręceniem. W takim przypadku warto zapoznać się z naszym artykułem “Jak otworzyć słoik? Czyli 10 sprawdzonych sposobów na upartą zakrętkę.” Ogórki kiszone po otwarciu mogą być przechowywane nawet kilka tygodni. Należy pamiętać jednak o szczelnym zakręceniu i włożeniu słoika do lodówki.

 

Na koniec nasza propozycja – Ogórki kiszone z chilli.

U nas to hit! Idealne jako przekąska na imprezy, do kanapek a również do sałatek! Lekko pikantne, kwaśne i słone, mają wielu zwolenników. Ogórki kiszone z chilli należy przygotować dokładnie tak samo jak standardowe, jednak do każdego słoika włożyć jedną, świeżą papryczkę chilli. Dalszy proces wygląda dokładnie tak samo. Polecamy!