Strona głowna / Blog
/ Jak zrobić piwo w domu krok po kroku, z wykorzystaniem brewkitu

Jak zrobić piwo w domu krok po kroku, z wykorzystaniem brewkitu

12 kwietnia 2023
Jak zrobić piwo w domu krok po kroku, z wykorzystaniem brewkitu

Jak zrobić piwo w domu? Czy jest to trudne i skomplikowane zadanie? Co potrzebujesz do jego wykonania? Czytaj dalej a dowiesz się krok po kroku jak wykonać własne, domowe piwo! Piwo jest jednym z najpopularniejszych napojów niskoprocentowych na świecie i coraz więcej miłośników tego złotego trunku decyduje się na produkcję własnego piwa w domu. Tworzenie własnego piwa to zdecydowanie fascynujący proces, który pozwala na eksperymentowanie z różnymi składnikami i stylami piwa, tworzenie unikalnych smaków i dzielenie się nimi z rodziną i przyjaciółmi. Piwo wykonane własnoręcznie jest zdecydowanie lepsze i smaczniejsze oraz przysparza wiele radości nie tylko z degustacji, ale i z samego procesu przygotowania.  W tym artykule dowiesz się, jak zrobić piwo w domu krok po kroku, aby cieszyć się własnym, domowym trunkiem zamiast sklepowych “gotowców”.

Warzenie piwa w domu – krok po kroku

Warzenie piwa w domu to fascynujące hobby, które pozwala na tworzenie własnych, unikalnych, smacznych trunków. Nie tylko jest to doskonała okazja do eksperymentowania z różnymi stylami piwa, ale również możliwość delektowania się smakiem i aromatem piwa, które zostało wyprodukowane samodzielnie, w domowym zaciszu w kilku krokach. Najłatwiejszym sposobem wykonania własnego piwa, jest wykonanie go z gotowego brewkitu. Jest to sposób polecany szczególnie osobom początkującym. Zaopatrując się w odpowiedni brewkit, zyskujesz praktycznie wszystko, czego potrzebujesz aby wykonać własne, domowe piwo.

Butelka na piwo 500ml Vichy na kapsel Bimberek hurt

Wybierz swój styl piwa jakie chcesz wykonać

Pierwszym krokiem w procesie produkcji domowego piwa z brewkitu jest jego wybór. Brewkity to gotowe zestawy, które zawierają podstawowe składniki potrzebne do warzenia piwa, włącznie z ekstraktem słodowym, drożdżami i instrukcjami. Zastanow się jaki styl i rodzaj piwa najbardziej Ci odpowiada i wybierz odpowiedni brewkit.  Istnieje wiele różnych rodzajów brewkitów, takich jak pilsner, stout, IPA, America, Coopers Lager, czy Stout dzięki któremu stworzysz ciemne piwo. Znajdziesz również wiele innych, mniej popularnych i regionalnych odmian. Wybierając styl, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje preferencje smakowe. Dobrze jest też zapoznać się z opisem konkretnego brewkitu i poznać różnice między poszczególnymi rodzajami.

Zdobądź niezbędne składniki i wyposażenie do wykonania piwa

Aby zrobić piwo w domu, będziesz potrzebować kilku niezbędnych składników i wyposażenia. Oto lista podstawowych składników:

  • Brewkit – Brewkity to opakowania, zawierające 1,7 kg hermetycznie zamkniętego słodu chmielonego, bez dodatku konserwantów oraz torebkę drożdży piwowarskich
  • Fermentator – pojemnik fermentacyjny z rurką fermentacyjną
  • Cukier lub ekstrakt słodowy
  • Pirosiarczyn potasu lub OXI do dezynfekcji butelek i akcesoriów piwowarskich 
  • Szklane butelki na piwo z kapslami + kapslownica do zamknięcia (na domowe warunki z powodzeniem wystarczy najtańsza, ręczna kapslownica młotkowa)
  • Dropsy do piwa – Carbonated drops do nagazowania domowego piwa lub cukier
  • Przyda się również drewniana lub plastikowa łyżka do mieszania trunku

Jak zrobić piwo z Brewkitu krok po kroku?

Jeśli wybór odpowiedniego rodzaju brewkitu jest już za Tobą, czas na warzenie piwa.

Krok 1. Dezynfekcja  – bardzo ważny element warzenia piwa!

Pierwszy krok, jest niezwykle istotny – dezynfekcja. Higiena w procesie wykonywania domowego piwa jest kluczowym elementem warunkującym powodzenie. Przed rozpoczęciem procesu należy dokładnie umyć i zdezynfekować wszystkie naczynia, narzędzia i butelki, które będziesz używać przy pomocy pirosiarczynu potasu lub OXI. Wyłącznie zapewnienie czystości pozwoli uniknąć zakażeń i zapewni odpowiednią jakość piwa.

Zestaw piwowarski Bimberek sklep piwowarski

Krok 2. Przygotowanie piwa do fermentacji

Zgodnie z instrukcją producenta, umieść zawartość puszki w pojemniku fermentacyjnym wraz z wodą o temperaturze pokojowej. Następnie zgodnie z instrukcją producenta Brewkitu, należy dodać załączone drożdże.  Na pojemnik fermentacyjny należy nałożyć rurkę fermentacyjną i szczelnie zamknąć. Pozwól piwu fermentować przez minimum 2 tygodnie w temperaturze pokojowej, kontrolując proces fermentacji.

Krok 3. Butelkowanie piwa

Po zakończeniu procesu fermentacji, piwo jest gotowe do butelkowania. Przygotuj butelki do butelkowania, które wcześniej starannie umyłeś i zdezynfekowałeś przy pomocy pirosiarczynu lub OXI. Do każdej butelki dodaj cukier lub dropsy do piwa w ilości podanej na opakowaniu, które pozwolą na nagazowanie piwa w butelkach. Przelej piwo do butelek, zostawiając odpowiednią ilość miejsca na nagazowanie. Na koniec butelki wystarczy zakapslować za pomocą kapsli i kapslownicy.

Krok 4. Dojrzewanie piwa

Po zakapslowaniu butelek, przenieś je w ciemne i chłodne miejsce, np. do piwnicy lub lodówki. Pozostaw na minimum 30 dni aby Twoje domowe piwo dojrzało.  Ten etap pozwoli na rozwinięcie się pełni smaków i aromatów w piwie.

Na koniec czas na etykiety na piwo. Jeśli chcesz dodać osobisty akcent do swojego domowego piwa, możesz przygotować i zaaplikować etykiety na butelkach. Etykiety nie tylko oznaczą zawartość, ale dodadzą profesjonalnego wyglądu Twojemu piwu. Będą też będą idealnym dodatkiem na prezent lub do własnej kolekcji.

Warzenie piwa z brewkitu – to nic trudnego!

Warzenie piwa z brewkitu nie jest skomplikowane. Może być bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem dla miłośników piwa. Postępując zgodnie z instrukcjami producenta, dbając jednocześnie o higienę i kontrolując proces fermentacji uzyskasz smaczne i aromatyczne piwo.

Pamiętaj! Higiena i dezynfekcja w procesie przygotowania domowego piwa jest najważniejsza! Każde akcesoria mające styczność z trunkiem muszą być odpowiednio zdezynfekowane. Jeśli używasz łyżki do mieszania, wiadra, rurki fermentacyjnej,  butelek czy innych akcesoriów – wszystko to, powinno zostać wypłukane w roztworze pirosiarczynu potasu.

Na koniec pozostaje nam podziękować tym osobom, które dobrnęły do końca artykułu i życzyć powodzenia tym, którzy zdecydują się na wykonanie własnego piwa w domu! 🍺

Brewkit do piwa
Kliknij obrazek i poznaj Brewkity dostępne w sklepie www.bimberek.pl i stwórz włase piwo w domu!