Strona głowna / Blog
/ Likier świąteczny – 12 ekspresowych przepisów na bożonarodzeniowe likiery!

Likier świąteczny – 12 ekspresowych przepisów na bożonarodzeniowe likiery!

2 listopada 2021
Likier świąteczny – 12 ekspresowych przepisów na bożonarodzeniowe likiery!

Likier świąteczny to smakołyk coraz częściej przygotowywany w okresie Bożego Narodzenia. Likiery są wyjątkowo słodkie, smaczne i aromatyczne, a jednocześnie bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Nawet osoba początkująca w gorzelnictwie może z powodzeniem może je wykonać. Taki likier świąteczny idealnie sprawdza się zamiast deseru przy świątecznym stole, ale również zapakowany w wyjątkowe świąteczne butelki na likier, doskonale nada się jako upominek dla najbliższych. Dziś przedstawimy Wam 12 przepisów na świąteczny likier, który z powodzeniem zrobisz samodzielnie!

Likier Bożonarodzeniowy – co potrzebujesz?

Do wykonania likierów nie są niezbędne żadne specjalistyczne akcesoria. Z pewnością przydadzą się butelki na likiery. Pojemność butelek zależy od Ciebie. Zalecamy jednak likiery przygotowywać w butelkach o mniejszych pojemnościach aby nie przechowywać po otwarciu zbyt długo. Idealnym pomysłem są świąteczne butelki które nadadzą Twoim wyrobom charakterystycznego klimatu. Do przygotowania likieru potrzebny będzie również garnek, coś do mieszania i to tak naprawdę wszystko. Jeśli posiadasz urządzenie typu thermomix, zadanie masz ułatwione. 🙂 Ale bez tego również z powodzeniem wykonasz świąteczny likier! Co ważne. Każdy z likwierów wykonasz zarówno na bimbrze, spirytusie jak i wódce, zachowując odpowiednie proporcje.

Zatem zaczynajmny! Przedstawiamy 12 przepisów na świąteczny likier:


Likier kawowy – przepis

Domowy likier kawowy to fantastyczna propozycja dla kawoszy 🙂 Z teego przepisu uzyskasz około 500ml likieru.

 

Składniki na likier kawowy:

  • 3 łyżki kawy rozpuszczalnej + odrobina wrzątku
  • 350 ml mleka zagęszczonego, niesłodzonego w kartoniku
  • 1/2 szklanki cukru (ilość cukru możesz regulować wg uznania)
  • 2 łyżki domowego cukru waniliowego
  • 150 – 200 ml wódki (możesz zastąpić bimbrem lub spirytusem w odpowiedniej ilości w zależności od tego jak mocny likier chcesz uzyskać)

 

Likier kawowy – przygotowanie:

Kawę rozpuszczalną zalej niewielką ilością wrzątku i bardzo dobrze wymieszaj. W garnku lub rondelku podgrzej niesłodzone mleko zagęszczone. Następnie wsyp cukier i cukier waniliowy. Mieszaj delikatnie podgrzewając garnek do całkowitego rozpuszczenia się cukru.

Po rozpuszczeniu się cukru wyłącz podgrzewanie i dodaj dokładnie rozpuszczoną kawę i bardzo dobrze wymieszaj składniki. Możesz użyć do tego zwykłej łyżki, miksera lub blendera i odstaw do całkowitego ostygnięcia. Ostatnim krokiem jest dodanie alkoholu. Najlepiej dodawać go stopniowo i próbować. Następnie taką kawówkę możesz przelać do szklanych butelek.

Tak przygotowany likier kawowy możesz spożywać już nawet po 24h. Jednak jeśli zostawisz na kilka dni, z pewnością nabierze smaku.


Likier kokosowy – przepis

Likier kokosowy to doskonały wybór dla fanów kokosa i cukierków Rafaello 🙂 Z przepisu uzuskasz ok 500ml likieru

 

Składniki na likier kokosowy:

  • Ok. 80 g wiórków kokosowych
  • 200 ml wódki
  • 180 ml mleka skondensowanego słodzonego
  • 180 ml mleka skondensowanego niesłodzonego

 

Likier kokosowy – przygotowanie:

Wiórki kokosowe wsypać do słoika o pojemności min. 1l. Zalać wódką i zakręcić słoik. Pozostawić minimum na jedną noc w suchym zaciemnionym miejscu. Oczywiście możesz pozostawić na ok. 1- 2 tygodnie, potrząsając słoikiem min. 1 x dziennie. Wtedy smak będzie bardziej intensywny.

Po tym czasie wiórki kokosowe należy dokładnie odcedzić przy użyciu sitka, gazy lub pieluchy tetrowej. Wiórki najlepiej wyciskać partiami, wtedy wyciśniemy najwięcej wódki kokosowej.

Mleko skondensowane słodzone i niesłodzone wymieszać ze sobą. Następnie stale mieszając, wlewać do niego powoli wódkę kokosową. Tak przygotowany likier kokosowy przelej do szklanych butelek i dokładnie zakręć. Likier gotowy jest do podania już po 24h. Najlepiej smakuje mocno schłodzony.


Likier Amaretto – likier migdałowy – przepis

Jeśli lubisz likier Amaretto to ten domowy likier migdałowy znakomicie go zastąpi. Jest wyjątkowo aromatyczny i smakuje fantastycznie. Z przepisu otrzymasz ok. 0,5l likieru.

Składniki na likier amaretto:

  • 1 szklanka posiekanych migdałów ze skórką
  • 1 laska wanilii
  • 2 szklanki białego cukru
  • 1 szklanka brązowego cukru
  • 2 szklanki wódki
  • Woda do rozpuszczenia cukru

 

Migdałowy likier amaretto – przygotowanie:

Laskę wanilii należy rozciąć wzdłuż i wyjąć nasiona. Oba rodzaje cukru i wanilię włóż do małego garnka i dolej tyle wody, aby jedynie rozpuścić cukier podgrzewając delikatnie.  Następnie wystudź powstały syrop i przelej do większego słoja. Dodaj wódkę i zakręć szczelnie naczynie. Oodstaw na minimum 24h – a najlepiej na tydzień dla pełnej maceracji. Po tym czasie należy dokładnie przefiltrować likier Amaretto przez gazę i przelać do butelek. Gotowe!


Likier brzoskwiniowy – przepis

To wyjątkowy przepis na likier z brzoskwiń bo… z puszki 🙂 Eskpresowy, pyszny i słodki likier doskonały sam, lub jako dodatek do deserów.

 

Likier brzoskwiniowy z brzoskwiń w puszcze – składniki:

  • 1 Puszka brzoskwiń w syropie
  • 300 ml czystej wódki
  • Ok. 3 stołowe łyżki cukru

 

Likier brzoskwiniowy – przygotowanie:

Cukier należy rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody i ostudzić. Brzoskwinie wraz z syropem zmiksować na jednolity gładki mus. Następnie dodać wódkę i rozpuszczony cukier i całość dokładnie zmiksować, by wszystkie składniki się dobrze wymieszały. Tak przygotowany ekspresowy likier należy przelej do szklanych butelek i wstawić do lodówki. Likier brzoskwiniowy można podać już po 6 godzinach od przygotowania. Oczywiście ilość cukru i alkoholu możesz samodzielnie regulować.


Likier słony karmel – przepis

Pyszny likier o smaku słonego karmelu – z przepisu otrzymasz ok 0,5l likieru

 

Likier słony karmel – składniki:

  • 250ml czystej wódki
  • 250 ml śmietanki kremówki minimum 30%
  • puszka kajmaku lub „krówka”
  • łyżeczka soli himalajskiej

Likier słony karmel – przegotowanie

Do misy dodaj zawartość puszki z kajmakiem (możesz go zastąpić domowym kremem krówkowym. Następnie wlewaj stopniowo kremówkę stale mieszając trzepaczką, mikserem lub blenderem na całkowicie gładki płyn. Następnie powoli wlewaj wódkę i wszystko dokładnie połącz. Na koniec wystarczy dodać sól. Najlepsza będzie sól himalajska. Ilość dozujemy wg uznania zaczynając od dosłownie jednej szczypty. Tak przygotowany likier karmelowy możesz serwować już na drugi dzień. Najlepiej smakuje schłodzony.

Uwaga. Jeśli sól do Ciebie nie przemawia, możesz jej nie dodawać a otrzymasz tradycyjny likier karmelowy.


Świąteczny likier czekoladowy – przepis

Tym razem coś dla fanów czekoladowego szaleństwa. Z tego przepisu również otrzymasz ok. 0,5l likieru.

 

Składniki na likier czekoladowy:

  • 170 g gorzkiej czekolady deserowej
  • 20 g cukru waniliowego
  • 170g mleka skondensowanego niesłodzonego
  • 170 g wódki

 

Przygotowanie likieru czekoladowego:

Gorzką czekoladę połam i rozpuść w kąpieli wodnej. Następnie dodaj cukier wanilinowy i całość mieszaj dokładnie, aż uzyskasz gładką i całkowicie jednolitą masę. Na koniec wlej mleko skondensowane i całość ponownie mieszaj do uzyskania gładkiej pasy. Odstaw masę do lodówki na ok 15 min a następnie dolej wódkę. Tak przygotowany likier czekoladowy odstaw do lodówki na minimum kilka godzin i podawaj schłodzony.


Likier krówkowy – przepis

Coś dla fanów tradycyjnych krówek 🙂 Do przygotowania tego przepisu, będziesz potrzebować blender lun naczynie typu thermomix. Z przepisu uzyskasz 0,5l likieru krówkowego.

 

Likier z krówek – składniki:

  • 120 g cukierków typu krówka
  • 250 g mleka skondensowanego, niesłodzonego
  • 250 g wódki

 

Likier krówkowy – przygotowanie:

Na początek cukierki typu krówka należy dokładnie zmiksować z mlekiem skondensowanym niesłodzonym. W tym celu użyj blendera lub naczynia typu thermomix. Następnie całość należy delikatnie podgrzewać do uzyskania jednolitej masy. Po ostudzeni wystarcz dodać wódkę i odstawić do lodówki. Likier krówkowy możesz podać już na następny dzień. Przed podaniem należy wstrząsnąć butelką.


Likier bananowy – przepis

Likier bananowy smakuje wyśmienicie, jednak uwaga – ma jeden minus. Jego kolor jest niestety mało apetyczny, ale nadrbia smakiem i aromatem 🙂 Z przepisu otrzymasz ok. 0,5 likieru bananowego.

 

Likier z bananów – składniki:

  • 2 dojrzałe banany
  • 2 żółtka
  • 0,5 szklanki cukru
  • 250g mleka skondensowanego niesłodzonego
  • 200ml wódki
  • odrobina soku z cytryny

Banany należy pokroić w plasterki i skropić delikatnie sokiem z cytryny. Następnie należy je zblendować lub zmiksować na całkowicie jednolitą masę. Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą masę. W tym celu wato użyć miksera lub blendera.  Następnie banany połącz z żółtkami i dodaj mleko skondensowane. Całość wymieszaj. Następnie stopniowo dolewaj wódkę i mieszaj do połączenia wszystkich składników.

Na koniec warto przelać kilkukrotnie likier przez sitko, by pozbawić go osadu. Teraz pozostaje przelać nasz pyszny likier bananowy do butelek i rozkoszować się jego smakiem. Likier bananowy należy wstrząsnąć przed podaniem.


Likier kukułkowy – przepis

Domowy likier kukułkowy to nic innego jak likier z cukierków kukułek. Chyba nie ma nikogo, kto by nie znał tych pysznych cukierków. Do wykonania tego przepisu będziesz potrzebować blendera lub naczynia typu thermomix. Z przepisu otrzymasz ok 0,5l likieru kukułka.

 

Likier kukułka – składniki:

  • 250ml mleka skondensowanego niesłodzonego
  • 150g cukierków kukułka
  • 200ml wódki

Cukierki kukułki wsyp do naczynia. Najlepiej potłuc je wcześniej na mniejsze kawałki. Możesz w tym celu użyć naczynia typu thermomix albo nawet tłuczka do mięs. Do pokruszonych cukierków dodaj mleko skondensowane i całość podgrzewaj bardzo powoli, stale mieszając. Podgrzewaj tyle, aby wszystkie ckierki się rozpuściły. Następnie ostudź całość i wlej wódkę dokładnie mieszając. Likier kukułkowy należy przechowywać w szczelnie zamkniętej, szklanej butelce, w lodówce. Przed rozlaniem należy wstrząsnąć butelką.


Świąteczny likier piernikowy – przepis

Likier piernikowy to fantastyczna propozycja na likier na Boże Narodzenie. Jest pyszny, słodki i swoim smakiem i aromatem doskonale wpasowuje się w klimat Świąt Bożego narodzenia. Z przepisu uzyskasz ok 500ml likieru.

 

Świąteczny likier piernikowy – składniki:

  • 250 ml śmietany kremówki – minimum 30 %
  • 50 g gorzkiej czekolady
  • 100 g cukru pudru
  • Ok 2 łyżeczki przyprawy do piernika
  • 1 łyżka kremu Nutella
  • 200 ml wódki

 

Likier piernikowy – przygotowanie:

Kremówkę należy pogrzać z przyprawą do piernika do momentu delikatnego zagotowania. Następnie dodaj połamaną czekoladę oraz Nutellę. Odczekaj kilka minut i dokładnie wymieszaj aż całość się rozpuści. W kolejnym kroku dodaj cukier puder i dokładnie wymieszaj. Następnie całość należy całkowicie ostudzić, dodać wódkę, wymieszać i przelać do butelek. Uwaga! Jeśli likier jest za gęsty możesz dolać przegotowanej wody i dokładnie wymieszać. Likier piernikowy można spożywać już na drugi dzień.


Likier jajeczny – przepis

Pyszny likier jajeczny zna chyba każdy. Popularny ajerkoniak to dosknoały deser samodzielnie lub jako dodatek do lodów i deserów. Z podanego przepisu otrzymasz ok 0,5l likieru z jajek.

 

Domowy ajerkoniak – składniki:

  • 4 jajka ze sprawdzonego źródła
  • 250g skondensowanego mleka niesłodzonego lub 250 ml mleka tłustego min. 3,2% z kartonu. Z mlekiem skondensowanym ajerkoniak będzie bardziej gęsty.
  • 1 szklanka cukru
  • Pół laski wanilii,
  • 0,5 łyżki ekstraktu waniliowego (opcjonalnie)
  • 350 ml wódki

Likier z jajek – sposób przygotowania:

Zagotuj w garnku wodę i bardzo delikatnie włóż jajka na 30 sekund w celu wysterylizowania. Wyłów i natychmiast schłodź! Następnie oddziel białka od żółtek i ubij mikserem żółtka z cukrem i ziarenkami z wanilii i ekstraktem. Miksuj aż powstanie puszysty kogel-mogel. Ciągle ubijając dolej zimne mleko skondensowane lub z kartonu 3,2%. Ciągle mieszając mikserem stopniowo dolej wódkę. Całość przelej do butelek i trzymaj tak przygotowany ajerkoniak lodówce. Podać możesz już na następny dzień. Przed podaniem wstrząśnij butelką. Uwaga. Jeśli masz koniak, możesz użyć na pół z wódką Likier jajeczny z koniakiem będzie bardziej aromatyczny.


Likier z białej czekolady – przepis

Likier idealny dla miłośników białej czekolady. Z podanych składników otrzymasz ok 0,5l gotowego likieru. Potrzebujesz zaledwie 3 składniki i 3 minuty do jego przygotowania.

 

Likier z białej czekolady – składniki:

 

  • Tabliczka dobrej, białej czekolady (100g)
  • 250g mleka skondensowanego słodzonego
  • 200g wódki (w zależności od preferencji smakowych)

 

Słodki likier z białej czekolady – sposób przygotowania:

Do małego garnka przelać mleko skondensowane i podgrzać do pierwszych oznak zagotowania. Następnie dodać połamaną białą czekoladę połamaną i mieszać aż do jej rozpuszczenia. Następnie należy całość pozostawić do ostudzenia. Gdy masa ostygnie, dodaj stopniowo wódkę, cały czas mieszając. Gotowy likier przelej do butelek i przechowuj w lodówce. Tak przygotowany likier z białej czekolady jest gęsty, więc jeśli wolisz by był bardziej rzadki, to z powodzeniem możesz rozcieńczyć wg upodobań zwykłym mlekiem i ewentualnie dodać alkoholu wg uznania.


Espresowy likier świąteczny gotowy w kilka chwil!

Jak widzisz. Przygotowanie świątecznych likierów nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Doskonale sprawdzają się jako deser na świątecznym stole, lub jako mały podarunek dla bliskich. Do każdego z likierów możesz dodać również zaprawki do alkoholu o tym samym smaku aby wzmocnić jego smak. Ilości składników w przepisach są jedynie orientacyjne. Jeśli lubisz mocniejsze alkohole, dodaj wódki lub spirytusu. Jeśli wolisz słodsze, daj więcej cukru. Możesz również zamiast wódki użyć bimbru lub spirytusu przeliczając jego ilość. Np., jeśli przepis mówi aby dodać 200ml wódki, dodaj ok. 100ml spirytusu lub 150ml bimbru 60%. Pamiętaj, jednak aby wszystkie likiery na bazie mleka przechowywać w lodówce nie dłużej niż 3 tygodnie.

 

Butelki na likier – jakie wybrać?

Na koniec słów kilka o butelkach. Pamiętaj, że butelki na likier muszą być wykonane ze szkła. Zamknięcie nie ma znaczenia, byle było szczelne. Możesz więc wybrać butelki zakręcane zakrętką lub zamykane korkiem.. Fajnym rozwiązaniem na świąteczne likiery są właśnie świąteczne butelki. Np. butelka w kształcie choinki, butelka w kształcie piernika, lub butelka z napisem „Wesołych Świąt”. Takie świąteczne akcesoria i butelki i etyiety na likiery znajdziesz w naszym sklepie bimberek.pl.

Butelka ciastko 50ml z czapką BimberekButelka Choinka z czapką Mikołaja 200ml BimberekButelka choinka 3D BimberekbUTEKA ŚWIĄTECZNA OZDOBNA Z CZAPKĄ Futura butelka swiateczna 500ml bimberek Butelka ciastek z czapkąEtykieta swiateczna i czapka na butelkę bimberekButelka swiateczna choinka szklana bimberek

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci SMACZNEGO!