Strona głowna / Blog
/ Dżem z czereśni – przepis. Prawdziwa uczta dla podniebienia

Dżem z czereśni – przepis. Prawdziwa uczta dla podniebienia

3 lipca 2023
Dżem z czereśni – przepis. Prawdziwa uczta dla podniebienia

Dżem z czereśni – wyjątkowa uczta dla podniebienia, która zawsze kradnie serca miłośników słodkich, letnich przysmaków. Te czerwone, soczyste owoce pełne smaku i aromatu lata, są idealne do przygotowania ldoskonałego dżemu! Pokochają go zarówno dorośli, jak i dzieci. Jeśli chcesz poznać przepis na domowy dżem z czereśni, poznać spośób jego przygotowania i przechowywania, czytaj dalej! Dziś dzielimy się z Wami łatwym przepisem, który zagwarantuje niesamowite doznania smakowe!

Jeśli szukacie innego pomysłu na wykorzystanie czereśni, polecamy artukuł: “Nalewka z czereści – czereśniówka. Przepis, właściwości, przechowywanie

Jakie czereśnie wybrać na dżem?

Wybór odpowiednich owoców podczas przygotowania nie tylko dżemu czereśniowego, ale i wszelkich przetworów jest często kluczowym zadaniem. Wybierając czereśnie do przygotowania z nich dżemu, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim czereśnie powinny być mocno dojrzałe, ale nie przesuszone. Idealnie jeśli będą miękkie, soczyste i pełne smaku. Oczywiście zwróć uwagę, czy nie są przygnite. Wybierając czereśnie, zwróć uwagę na ich pochodzenie. Wybierz raczej te od sąsiada z ogródka lub z bazaru, nie z marketu. Dobra jakość składników jest kluczowa dla smaku i konsystencji dżemu.

Dżem z czereśni – jakich akcesoriów potrzebujesz?

Do przygotowania dżemu z czereśni nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi. Każdy w swoich czterech ścianach może pokusić się o jego przygotowanie. Istnieje jednak kilka akcesoriów, które zdecydowanie ułatwią pracę:

  • Duży garnek do gotowania dżemu – garnek akurat będzie niezbędny
  • Drewniana łyżka do mieszania – najepiej sprawdzi się łyżka drewniana lub plastikowa
  • Słoiki do przechowywania dżemu, najlepiej szklane z nowymi pokrywkami – słoiki dowolnej pojemności, dokładnie umyte i wyparzone. Pamiętaj o użyciu nowych wieczek. Tylko one zapewnią maksymalną szczelność.
  • Imadło do rozdrabniania czereśni (możesz użyć w zasadzie każdego innego narzędzia, jak np. widelca, czy tłuczka do ziemniaków)
  • Drylownica do czereśni i wiśni – zdecydowanie pomaga w pozbyciu się pestek
  • Lejek do słoików – ułatwia uzupełnianie słoików dżemem
  • Etykietki na domowe przetwory – dzięki nim nie tylko ozdobisz, ale i oznaczysz zawartość słoikow

    Dżem z czereśni – przepis i sposób przygotowania

    Przedstawiamy jeden z najprostszych przepisów na dżem z czereśni. Nie wymaga on dużo pracy a jest wyjątkowo smaczny. Oczywiście każdy przepis możesz dowolnie modyfikować pod swoje kubki smakowe.

    Składniki na dżem z czereśni:

    • 1 kg czereśni
    • 600 g cukru
    • Sok z jednej cytryny

    Przygotowanie dżemu z czereśni krok po kroku:

    1. Przygotuj duży garnek i postaw go na małym ogniu. Dodaj do niego wydrylowane czereśnie oraz cukier. Starannie wymieszaj, aby cukier równomiernie pokrył owoce.
    2. Następnie dodaj sok z cytryny, który doda lekko kwaśnego smaku i pomoże w konserwacji.
    3. Zmniejsz ogień do minimum i gotuj dżem przez około 45-60 minut. Stale mieszaj owoce, aby zapobiec przypaleniu się ich do dna garnka.
    4. Po upływie tego czasu sprawdź gotowość dżemu. Możesz wykonać prosty test na talerzu. Nałożenie bardzo niewielkiej ilości dżemu na zimny talerz powinno spowodować lekkie zgęstnienie. Jeśli faktycznie zgęstnieje, dżem jest gotowy. Jeśli nie, kontynuuj gotowanie jeszcze przez kilka minut i powtórz test.
    5. Gdy dżem osiągnie pożądaną konsystencję, zdejmij garnek z ognia
    6. W międzyczasie przygotuj słoiki – wyparz je we wrzącej wodzie lub umieść w piekarniku nagrzanym do 100°C przez około 10 minut.
    7. Przełóż gorący dżem do gorących słoików, zostawiając około 1cm od wieczka.
    8. Zamknij słoiki dokładnie i odwróć je do góry nogami na kilka minut, aby stworzyć szczelne zamknięcie. Po tym czasie odwróć spowrotem.
    9. Pozostaw słoiki do całkowitego wystudzenia. Gotowe!

    Czy dżem z czereśni trzeba pasteryzować?

    Zastanawiasz się czy trzeba pasteryzować dżem z czereśni? Spieszymy z odpowiedzią! Oczywiście można pasteryzować, aby przedłużyć jego trwałość i zapewnić bezpieczeństwo. Istnieje wiele metod pasteryzacji, które można zastosować po umieszczeniu dżemu w słoikach. Jedną z najpopularniejszych metod jest umieszczenie słoików w dużym garnku wypełnionym wodą i podgrzewanie do temperatury około 85°C przez około 10-15 minut. Jednak korzystając ze sposobu umieszczania gorącego dżemy w gorących słoikach, pasteryzacja nie jest niezbędna. Zalecana jest w szczególności, kiedy przygotowujesz większą partię i zamierzasz przechowywać dżem przez dłuższy czas.

    Teraz, gdy znasz ten prosty i smaczny przepis na dżem z czereśni, możesz cieszyć się ich słodkim smakiem przez cały rok. Zrób zapasy i podziel się nim ze swoimi bliskimi i przyjaciółmi. Smacznego!

    To może Ci się przydać: